Elsősorban nem a hazai infláció, hanem a külföldi kárköltségek határozzák meg a magyarországi utasbiztosítók tarifáit. Utóbbiak mégis általában az itthoni pénzromlás mértékéhez igazítják áraikat – tudtuk meg a társaságoktól. A téli (sí)szezonban kiutazók gyógyítása, balesetének kezelése meglehetősen drága Nyugat-Európában és főképp Észak-Amerikában. Külön gond, hogy például Ausztriában 2-2,5 százalékos infláció mellett is tíz százalék körül nőnek évente a gyógyintézmények díjai a privát és öt százalékkal a közkórházakban. Egyes osztrák gyógyintézmények ráadásul – kihasználva, hogy egyedül vannak az adott régióban – felárat kérnek a sportbalesetet szenvedett ügyféltől. Milliókat emészthet fel egy-egy elhúzódó svájci kórházi tartózkodás, netán helikopteres hazaszállítás valamelyik nehezen elérhető hegyi síterepről.
A biztosítók így mindenképp az utasbiztosítás előzetes megkötését javasolják, azzal is érvelve: ennek ára töredéke az utazás teljes költségének. Mint táblázatunkból kiderül: egy négytagú család egyhetes síútját 10-18 ezer forint közötti áron vállalja be a nyolc, jelenleg a piacon lévő társaság a közepes kategóriájú módozatoknál. Meglepő módon gyakran az olcsó vagy közepes tarifájú utasbiztosítások szolgáltatási limitjei – még az azonos kategóriájú ajánlatok közt tallózva is – magasabbak a drágábbakénál. Az Európai Utazási Biztosító (EUB) vagy a Credit Suisse például 20-20 millió forintig vállalja a sürgős baleseti vagy betegségi orvosi kezelés költségeit, míg néhány piaci riválisnál ez csak 6-10 millió forint lehet. Az Allianz Hungáriánál viszont korlátlan e limit, ráadásul ők térítik a legtöbb pénzt – 250 ezer forintot – a poggyász megsérülése, eltűnése esetén is (a többi piaci szereplőnél 150-210 ezer forint ez a limit). Ha bekövetkezne a legrosszabb, és az ügyfél netán elhunyna külföldön, a Credit Suisse és az Allianz 5-5 millió, az Ahico és az OTP Garancia 4-4 millió, a többiek 2-2 millió forintot fizetnének a hozzátartozóknak.
A legtöbb biztosító ma már korlátlan összegig vállalkozik arra, hogy hazajuttassa a megsérült vagy megbetegedett ügyfelet (itt egyedül az OTP Garancia és az Európa szab 3, illetve 5 millió forintos limitet). Megeshet az is, hogy valaki jogi vitába keveredik külföldön. Ebben az esetben a jogi képviseletre, netán óvadék fizetésére a biztosítók 1-2 millió forintot (a QBE Atlasz ugyanakkor 6 ezer dollárt, az Allianz 8 ezer eurót szán).
Ha a biztosítottnak kényszerűen a vártnál hosszabb ideig kell külföldön maradnia, a társaságok összességében 100-200 ezer forintot, netán napi pár ezer forintot fizetnek a nem gyógyítási jellegű ellátás költségeire is. Általában 180-200 ezer forint jut arra a társaságoknál, hogy valamelyik közvetlen hozzátartozó meglátogathassa a külföldön lábadozó beteget. Előfordulhat az is, hogy egy turistának valamely ok miatt idő előtt kell kényszerűen hazautaznia: a biztosítók erre általában 100-120 ezer forintot szánnak. A késedelmesen megérkező (a reptéren időlegesen elkallódó) poggyász miatti bosszúságot 35-50 ezer forinttal „enyhítik” a biztosítók, az esetlegesen elveszett útiokmányok pótlására pedig 15-30 ezer forintot adnak.
A piaci szereplők ajánlataiban „szemezgetve” egyedi lehetőségekre is bukkanhatunk. Az AXA specialitása például, hogy 3,5 millió forintot szán a – például a hegyi síterepeken – esetleg elkallódott turista felkutatására és kimentésére. Az Ahicónál 1 millió forintig felelősségbiztosítási károkra is szól a szerződés, az Európánál megbetegedés, baleset esetén egy- vagy kétágyas kórházi szobában gyógyíttathatjuk magunkat, a QBE Atlasz pedig itthon vadászó külhoni turistáknak is ajánl vadász-felelősségbiztosítást. A Credit Suisse ez évtől vezette be azt a gyakorlatot, hogy nem számít fel külön kockázati pótdíjat egyes veszélyes sportot – így síelést, hódeszkázást – űzőknek. Az EUB pár hete rukkolt elő síbérlet-biztosításával a gyakorta a havas lejtőkön „kalandozóknak”. Utóbbi lényege, hogy fedezetet vállalnak a december vége és 2003 márciusa között korlátlan alkalommal kiutazó (s alkalmanként maximum 15 napot kint töltő) utas biztosítására, így nem kell újból és újból vesződni a szerződés megkötésével. A társaságok immár szinte kivétel nélkül éjjel-nappal elérhető telefonos segítségnyújtási szolgáltatást is „mellékelnek” módozataik mellé. Ez életbevágóan fontos segítséget nyújthat például a valóban közeli orvosok, kórházak megtalálásához külföldön. Több társaság családi vagy kis csoportos kedvezményeket is kínál. Gyakori, hogy – az egyébként veszélyeztetettebb – kisgyermekek számára olcsóbb a tarifa, az idős, 65-70 éven felüliek számára viszont kockázati pótdíjat számítanak fel, esetleg nem is hajlandók megkötni a biztosítást a piacon.
Az utasbiztosítások a biztosítók irodái mellett szinte mindegyik utazási irodában megköthetők (érdemes a nagyobbakba betérni, mert ott tágabb a kínálat), sőt a repülőtereken, pályaudvarokon is elérhetők. Sokak szerint a jövő útja az, hogy e módozatokat például benzinkutaknál vagy akár az interneten is meg lehessen kötni, mégpedig úgy, hogy azok akár azonnal életbe is lépjenek.
Családi utasbiztosítás díja*
Biztosító (módozat neve) Díj (Ft)
Ahico (Gold) 18 240
Allianz Hungária (Premium II) 16 560
AXA (Lux) 9 600
Credit Suisse (Assistance +) 10 800
Európai Utazási (Top) 10 000
Európa (EMA Plusz) 14 400
OTP Garancia (Exkluzív) 12 450
QBE Atlasz (Premium) 11 520
* Közepes kategóriájú biztosítás két 4–14 év korú gyermekre és két, negyven év körüli szülőjükre, 2003 januárjában lebonyolítandó nyolcnapos európai síút esetén.
Forrás: netrisk.hu
Egyre kevesebben kíváncsiak Magyar Péterre
