Több ezer forintba kerül, több milliót érhet

Több ezer forintot fizet, ám akár többmilliós költségtől menekül meg az a turista, aki kiutazás előtt utasbiztosítást köt védelmére. Meglepő módon a drágább utasbiztosítás mellé nem feltétlenül jár magasabb szintű szolgáltatás. Az utasbiztosítási piacon tevékenykedő nyolc társaság szinte mindegyike egyedi ajánlatokkal is előrukkol – derül ki lapunk körképéből.

Munkatársainktól
2002. 11. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elsősorban nem a hazai infláció, hanem a külföldi kárköltségek határozzák meg a magyarországi utasbiztosítók tarifáit. Utóbbiak mégis általában az itthoni pénzromlás mértékéhez igazítják áraikat – tudtuk meg a társaságoktól. A téli (sí)szezonban kiutazók gyógyítása, balesetének kezelése meglehetősen drága Nyugat-Európában és főképp Észak-Amerikában. Külön gond, hogy például Ausztriában 2-2,5 százalékos infláció mellett is tíz százalék körül nőnek évente a gyógyintézmények díjai a privát és öt százalékkal a közkórházakban. Egyes osztrák gyógyintézmények ráadásul – kihasználva, hogy egyedül vannak az adott régióban – felárat kérnek a sportbalesetet szenvedett ügyféltől. Milliókat emészthet fel egy-egy elhúzódó svájci kórházi tartózkodás, netán helikopteres hazaszállítás valamelyik nehezen elérhető hegyi síterepről.
A biztosítók így mindenképp az utasbiztosítás előzetes megkötését javasolják, azzal is érvelve: ennek ára töredéke az utazás teljes költségének. Mint táblázatunkból kiderül: egy négytagú család egyhetes síútját 10-18 ezer forint közötti áron vállalja be a nyolc, jelenleg a piacon lévő társaság a közepes kategóriájú módozatoknál. Meglepő módon gyakran az olcsó vagy közepes tarifájú utasbiztosítások szolgáltatási limitjei – még az azonos kategóriájú ajánlatok közt tallózva is – magasabbak a drágábbakénál. Az Európai Utazási Biztosító (EUB) vagy a Credit Suisse például 20-20 millió forintig vállalja a sürgős baleseti vagy betegségi orvosi kezelés költségeit, míg néhány piaci riválisnál ez csak 6-10 millió forint lehet. Az Allianz Hungáriánál viszont korlátlan e limit, ráadásul ők térítik a legtöbb pénzt – 250 ezer forintot – a poggyász megsérülése, eltűnése esetén is (a többi piaci szereplőnél 150-210 ezer forint ez a limit). Ha bekövetkezne a legrosszabb, és az ügyfél netán elhunyna külföldön, a Credit Suisse és az Allianz 5-5 millió, az Ahico és az OTP Garancia 4-4 millió, a többiek 2-2 millió forintot fizetnének a hozzátartozóknak.
A legtöbb biztosító ma már korlátlan összegig vállalkozik arra, hogy hazajuttassa a megsérült vagy megbetegedett ügyfelet (itt egyedül az OTP Garancia és az Európa szab 3, illetve 5 millió forintos limitet). Megeshet az is, hogy valaki jogi vitába keveredik külföldön. Ebben az esetben a jogi képviseletre, netán óvadék fizetésére a biztosítók 1-2 millió forintot (a QBE Atlasz ugyanakkor 6 ezer dollárt, az Allianz 8 ezer eurót szán).
Ha a biztosítottnak kényszerűen a vártnál hosszabb ideig kell külföldön maradnia, a társaságok összességében 100-200 ezer forintot, netán napi pár ezer forintot fizetnek a nem gyógyítási jellegű ellátás költségeire is. Általában 180-200 ezer forint jut arra a társaságoknál, hogy valamelyik közvetlen hozzátartozó meglátogathassa a külföldön lábadozó beteget. Előfordulhat az is, hogy egy turistának valamely ok miatt idő előtt kell kényszerűen hazautaznia: a biztosítók erre általában 100-120 ezer forintot szánnak. A késedelmesen megérkező (a reptéren időlegesen elkallódó) poggyász miatti bosszúságot 35-50 ezer forinttal „enyhítik” a biztosítók, az esetlegesen elveszett útiokmányok pótlására pedig 15-30 ezer forintot adnak.
A piaci szereplők ajánlataiban „szemezgetve” egyedi lehetőségekre is bukkanhatunk. Az AXA specialitása például, hogy 3,5 millió forintot szán a – például a hegyi síterepeken – esetleg elkallódott turista felkutatására és kimentésére. Az Ahicónál 1 millió forintig felelősségbiztosítási károkra is szól a szerződés, az Európánál megbetegedés, baleset esetén egy- vagy kétágyas kórházi szobában gyógyíttathatjuk magunkat, a QBE Atlasz pedig itthon vadászó külhoni turistáknak is ajánl vadász-felelősségbiztosítást. A Credit Suisse ez évtől vezette be azt a gyakorlatot, hogy nem számít fel külön kockázati pótdíjat egyes veszélyes sportot – így síelést, hódeszkázást – űzőknek. Az EUB pár hete rukkolt elő síbérlet-biztosításával a gyakorta a havas lejtőkön „kalandozóknak”. Utóbbi lényege, hogy fedezetet vállalnak a december vége és 2003 márciusa között korlátlan alkalommal kiutazó (s alkalmanként maximum 15 napot kint töltő) utas biztosítására, így nem kell újból és újból vesződni a szerződés megkötésével. A társaságok immár szinte kivétel nélkül éjjel-nappal elérhető telefonos segítségnyújtási szolgáltatást is „mellékelnek” módozataik mellé. Ez életbevágóan fontos segítséget nyújthat például a valóban közeli orvosok, kórházak megtalálásához külföldön. Több társaság családi vagy kis csoportos kedvezményeket is kínál. Gyakori, hogy – az egyébként veszélyeztetettebb – kisgyermekek számára olcsóbb a tarifa, az idős, 65-70 éven felüliek számára viszont kockázati pótdíjat számítanak fel, esetleg nem is hajlandók megkötni a biztosítást a piacon.
Az utasbiztosítások a biztosítók irodái mellett szinte mindegyik utazási irodában megköthetők (érdemes a nagyobbakba betérni, mert ott tágabb a kínálat), sőt a repülőtereken, pályaudvarokon is elérhetők. Sokak szerint a jövő útja az, hogy e módozatokat például benzinkutaknál vagy akár az interneten is meg lehessen kötni, mégpedig úgy, hogy azok akár azonnal életbe is lépjenek.

Családi utasbiztosítás díja*

Biztosító (módozat neve) Díj (Ft)

Ahico (Gold) 18 240
Allianz Hungária (Premium II) 16 560
AXA (Lux) 9 600
Credit Suisse (Assistance +) 10 800
Európai Utazási (Top) 10 000
Európa (EMA Plusz) 14 400
OTP Garancia (Exkluzív) 12 450
QBE Atlasz (Premium) 11 520

* Közepes kategóriájú biztosítás két 4–14 év korú gyermekre és két, negyven év körüli szülőjükre, 2003 januárjában lebonyolítandó nyolcnapos európai síút esetén.
Forrás: netrisk.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.