Toró javaslatai a határon túliakról

2002. 11. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A határon túli magyarok anyaországi státusának rendezése érdekében nyílt levélben fordult a parlamenti pártok elnökeihez a Reform Tömörülés koordinációs tanácsa elnöke. Toró T. Tibor ugyanis az alkotmányban rendezné ezt a kérdést, lehetőleg még az európai uniós csatlakozás előtt. Toró két ponton módosítaná az alaptörvényt. Az alkotmány jelenleg úgy fogalmaz: a Magyar Köztársaság felelősséget érez a határain kívül élő magyarok sorsáért, és előmozdítja a Magyarországgal való kapcsolatuk ápolását. A Reform Tömörülés szerint azonban az „érez” szót ki kellene cserélni a „vállal” kifejezésre, mert ez utóbbi aktív cselekvést fejez ki.
A másik módosító javaslat értelmében a magyar alkotmány a spanyolországi gyakorlathoz hasonlóan tételesen rendelkezne a határon túli magyarság anyaországi státusáról. A levélben Toró felhívja a figyelmet: az integrálódó Európában nincsen általános szabályozás ebben a kérdésben.
Másik javaslatunk abból adódik, hogy az integrálódó Európában nincsen általános szabályozás sem az anyaországoknak a határaikon kívül rekedt kisebbséggel ápolt viszony, sem általában a kisebbségi jogvédelem kérdésében. Országról országra változó, többé vagy kevésbé kisebbségbarát jogszabályok és ezeknek gyakorlata létezik. Számukra mind a kisebbségi kérdés megoldása tekintetében, mind az összmagyar integráció ügyében a spanyolországi példa az irányadó, mely országon belül az autonómiák rendszerét jelenti, miközben különleges státust biztosít az országon kívüli spanyolok számára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.