Van esély a konszenzusra?

A kormány nyitottan viszonyul a határon túli magyar szervezetek által megfogalmazott felvetésekhez, és igyekszik megtalálni azokat a megoldásokat, kompromisszumokat, amelyek révén létrejöhet a konszenzus a státustövény módosításának kérdésében – nyilatkozta lapunknak Szabó Vilmos, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára.

Pataky István
2002. 11. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az államtitkár szerint a jogszabály változtatásai nyomán a kedvezménytörvény nem csonkul majd, s érintetlen marad az az elv, amelynek alapján több mint kilencvenszázalékos parlamenti támogatottsággal elfogadták. Szabó Vilmos elmondta: további egyeztetések következnek a határon túli szervezetekkel és a szomszédos országokkal. A kedvezményes munkavállalás valamilyen formában mindenképpen a törvény része marad – hangsúlyozta. Az oktatási-nevelési támogatásokat illetően az államtitkár elmondta: a magyar és a szlovák álláspont továbbra is távol áll egymástól. Nem tartotta ugyanakkor kizártnak, hogy Magyarország egy külön megállapodásban rendezi Pozsonnyal a támogatások kapcsán felmerült nézeteltéréseket.
Konszenzus alakult ki arról, hogy a munkavállalási kedvezményt elvi lehetőségként benne kell hagyni a törvényben, ennek részleteit viszont nemzetközi szerződések szabályozzák majd – nyilatkozta a hétfői, budapesti egyeztetésekről Nagy Zsolt, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség ügyvezető alelnöke. Korábban Bársony András külügyi államtitkár arról nyilatkozott, hogy e támogatás kiosztásának rendszerét is intézménycentrikussá szabnák át. „Mi azt kértük, ne változzék ez a rendszer” – jelentette ki az erdélyi politikus a kolozsvári Krónika című napilapnak adott interjújában. Mint mondta: fontos, hogy a támogatást továbbra is a szülő vagy a törvényes képviselő igényelhesse a gyermek számára. „Az más kérdés, hogy a felvidéki helyzetre való tekintettel a törvényben lehetőséget kell biztosítani egy más igénylési módszerre is” – tette hozzá. Nagy Zsolt elmondta: a jelenlévők üdvözölték azokat a módosításokat, amelyek átvezetik a velencei bizottság javaslatait és a román–magyar egyetértési nyilatkozat részleteit a törvénybe.
Nyílt levelet intézett a magyar parlamenti pártok elnökeihez tegnap Toró T. Tibor, az RMDSZ Reform Tömörülés nevű platformjának elnöke. A politikus két javaslatot fogalmaz meg, amely „hosszú távon meghatározhatná a határon kívülre szorult magyarság és az anyaországi magyarság viszonyrendszerét, s amelyek elfogadására feltétlenül az uniós csatlakozás előtt kellene sort keríteni”. Az első javaslat az alkotmány azon bekezdését érinti, amely megfogalmazza: „A Magyar Köztársaság felelősséget érez a határain kívül élő magyarok sorsáért, és előmozdítja a Magyarországgal való kapcsolatuk ápolását.” A javaslat szerint az „érez” kifejezést, amely nehezen megfogható belső hozzáállást feltételez, az aktív cselekvést kifejező „vállal” megfogalmazásra kellene felváltani. Toró T. Tibor továbbá azt javasolja, hogy a magyar alkotmány tételesen rendelkezzék a határon túli magyarság anyaországi különleges státusáról. „Számunkra mind a kisebbségi kérdés megoldása tekintetében, mind az összmagyar integráció ügyében a spanyolországi példa az irányadó, amely ország belül az autonómiák rendszerét jelenti, miközben különleges státust biztosít az országon kívüli spanyolok számára” – áll a temesvári keltezésű nyílt levélben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.