Gémesi György, Gödöllő polgármestere, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke lapunk kérdésére úgy vélte: jó, ha a kormány támogatja a BKV-t, de nem lenne korrekt, ha a vidéki nagyvárosok tömegközlekedését magára hagyná. A Magyar Hírlapnak Toller László (MSZP), Pécs polgármestere kijelentette: a döntés méltánytalan a vidéki városokra nézve, ezért több szocialista polgármesterrel kíván egyeztetni a közös fellépéshez. Páva Zoltán, Komló polgármestere azt közölte: csak akkor támogatja az adósságrendezést, ha a vidéki városok tömegközlekedését is támogatja a kabinet.
Harmincmilliárd forint értékben változtatna a költségvetésen az önkormányzatok érdekében az SZDSZ, ebből egy hárommilliárd forintos módosító csomagot az MSZP-vel közösen nyújtanak be a büdzséhez. Gulyás József országgyűlési képviselő, szabad demokrata ügyvivő elmondta: bár az önkormányzatok számos kedvezményt kapnak jövőre, a közalkalmazotti béremelések fedezetének hiánya számos település esetében súlyos működési problémákat eredményezhet. Dióssy László, Veszprém polgármestere, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke szerint 700 önkormányzat kerülhet nehéz helyzetbe, ha nem változik a jelenlegi költségvetési törvényjavaslat. Mint mondta, bár az önkormányzatoknak juttatandó források 30 százalékkal növekednek, ez még mindig nem fedezi a közalkalmazottak béremelésének költségeit. Wekler Ferenc, az Országgyűlés alelnöke azt közölte: az önkormányzati rendszer finanszírozása összeomlott. Szerinte azonban ezt nem a jelenlegi költségvetési tervezet okozza, hanem egy hosszú folyamat eredménye. Wekler bejelentette azt is: megállapodtak az MSZP-vel egy pénzalap létrehozásában, amelyet azok a települések használhatnak majd, amelyeknek nincsen fedezetük a bérek kifizetéséhez.
A kormánypártok soraiban is elégtelent kapott a költségvetési törvényjavaslat; így értékelte Szita Károly (Fidesz) a szabad demokraták költségvetéssel kapcsolatban megfogalmazott kritikáját. A képviselő tart attól, hogy az elégtelen finanszírozás következményeként bölcsődék, óvodák, iskolák zárnak majd be, pedagógusokat bocsátanak el.
Pluszmilliárdok. Az idegenforgalmi bizottság 70-80 milliárd forintnyi kiadásnövelő módosító indítványt fogadott el – a többségi ellenzéki képviselők szavazatai alapján – a jövő évi költségvetésről szóló előterjesztéshez. Hat ellenzéki módosító javaslatot támogatott az EU-csatlakozással összefüggő alkotmánymódosításhoz benyújtott indítványok közül az európai integrációs bizottság. Ezek közé tartozik Herényi Károly és Ékes József (MDF) javaslata, miszerint a kormány és az Országgyűlés közötti egyeztetés rendjét európai integrációs ügyekben külön törvény szabályozza. Támogatta a bizottság azokat – a szintén Herényi és Ékes nevéhez fűződő – pontosító megfogalmazásokat is, amelyek alapján a Magyar Köztársaság területén lakóhellyel rendelkező, nagykorú állampolgárok választhatók és választók lehetnek az önkormányzati, illetve az európai parlamenti választáson. A testület többsége és a kormány képviselője, Fazekas Judit igazságügyi helyettes államtitkár elvetette Salamon László azon módosító javaslatát, amely nem tenné lehetővé egyes, a magyar alkotmányból eredő hatáskörök átengedését az EU részére, csupán azok közös gyakorlását a többi tagállammal. Az ellenzék a döntéssel szemben felhozta: csak két olyan EU-tagállam van, ahol a közösségi jogelveket a hazai alkotmány fölé helyezik. A rendészeti bizottság pénteki ülésén elfogadta az ORFK, a BRFK és a megyei rendőr-főkapitányságok támogatását növelő javaslatokat a költségvetés módosító indítványai közül. A bizottság általános vitára alkalmasnak találta az APEH Bűnügyi Igazgatóságának megszüntetéséről szóló törvényjavaslatot. A most benyújtott törvényjavaslat indoklása szerint az igazgatóság működéséhez fűződő feladatok ellátásának egy, a rendőrség keretein belül működő szervezet tudna megfelelni. A környezetvédelmi bizottság 26-27 milliárd forintnyi többletkiadást talált indokoltnak. (MTI)
Súlyos balesetek miatt félbeszakították a VIII. Dagonya Extrém Fesztivált
