Vizsgálódna a Fidesz frakciója

Munkacsoportot állít fel a Fidesz frakciója a kormány privatizációs döntéseinek felülvizsgálatára, és ha kell, tüntetésekkel próbálja megakadályozni az indokolatlan magánosításokat – jelentette be Rogán Antal alelnök. Aggasztónak nevezte, hogy a kabinet az orosz tőkét preferálja privatizációs terveiben.

Kis Ferenc
2002. 11. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Indokolatlan és Magyarország stratégiai érdekeivel ellentétes a kormány privatizációs terve, amelyben szinte a teljes állami vagyont értékesítenék – fogalmazott Rogán Antal, a Fidesz alelnöke tegnapi sajtótájékoztatóján. A politikus utalt arra, hogy az MSZP–SZDSZ-kormány folytatni kívánja a Horn-kabinet által követett politikát. Hozzátette: a privatizációs törvény újbóli megnyitása alapján úgy tűnik, „végkiárusítás előtt áll az ország”.
A fideszes politikus szerint a 400 milliárd forintos privatizációs csomagból származó bevétellel akarják pótolni a költségvetési hiányt. Rogán Antal felsorolta a kormány tervezetében szereplő, eladásra szánt állami vállalatokat. Ezek közé tartozik a Mol Rt. még állami tulajdonban lévő része, a Richter-Gedeon Rt., a Magyar Villamos Művek Rt., a Szerencsejáték Rt., a Magyar Posta Rt., a Földhitel- és Jelzálogbank Rt., a Postabank és Takarékpénztár Rt., a Konzumbank Rt., a Malév és a Mahart Rt., a Dunaferr társaságcsoport, a Hungaropharma Rt., a Tokaj Kereskedőház Rt., a Bábolna Rt. és a teljes Volán-portfólió. A fideszes politikus különösen aggályosnak ítéli, hogy a Medgyessy-kormány az orosz nagytőkét preferálja a privatizációnál, így a Gazprom nevű orosz cég is részt vehet a Mol Rt. privatizációjában. – Érthetetlen, hogy NATO-tagként az Európai Unióba igyekvő Magyarország miért adna át stratégiai jelentőségű állami tulajdonrészeket az oroszoknak. Az emberek joggal aggódnak amiatt, hogy alig több mint tíz évvel az utolsó szovjet katona távozása után most nem fegyverrel, hanem pénzzel az oroszok „ismét a spájzban lesznek”.
Rogán Antal teljesen érthetetlennek nevezte a Szerencsejáték Rt. magánosítását is, hiszen egy nyereséges vállalkozásról van szó. Megjegyezte: más indok nem lehet, csak az, hogy néhány MSZP közeli üzletembernek „fáj a foga” a Szerencsejáték Rt.-re. A politikus bejelentette: a Fidesz frakciója az ő vezetésével privatizációt ellenőrző munkacsoportot állít fel, amely minden egyes magánosítást megvizsgál, tájékoztatja a közvéleményt a várható következményekről, és ha szükséges, az érintett cég dolgozóival összefogva tüntetésekkel próbálja megakadályozni az eladást.
*
Az Országgyűlés önkormányzati bizottsága tegnapi ülésén sem a kormány, sem a képviselők többsége nem támogatta azokat az indítványokat, amelyek egyebek mellett megtiltották volna a Mahart, a Malév, a Volán-társaságok és az Antenna Hungária privatizációját.

Válaszol a privatizációs szervezet. Az ÁPV Rt. az ország egyik legszigorúbban ellenőrzött intézménye, működését az Állami Számvevőszék, többpárti felügyelőbizottság és független könyvvizsgáló is ellenőrzi – reagált az ÁPV Rt. közleményben. Az ÁPV Rt. szerint a privatizáció újraindításának feltétele az átláthatóság, a verseny, valamint az információkhoz való hozzáférés alapelveinek maradéktalan érvényesítése. Ennek jegyében az ÁPV Rt. készen áll bármilyen, működését érintő vizsgálatra, beleértve a lezárt privatizációs tranzakciókat is. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.