Zalaszentmihály gótikus temploma

Ludwig Emil
2002. 11. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lassan esztendeje, hogy megismerkedtünk Zalaszentmihályfa gyönyörű román kori templomával (2001. december 8.); ezúttal másik zalai Szent Mihály-egyházat mutatunk be. Előbbi a Zalaegerszeg melletti Böde község külterületén, a török korban elpusztult középkori falu helyén található, a sorozatunkban most szereplő műemlékünk nem messzire tőle, a megyeszékhelytől délre, a Keszthelyről Lendva felé vezető 75-ös számú főút mentén áll.
Már a középkorban igyekeztek névadással megkülönböztetni egymástól a két plébániát: Zalaszentmihály 1234-ben „Santus Michael iuxta Plyske”, azaz a Pölöske melletti Szentmihály alakban tűnik fel oklevélben. Az országút, amelynek szélére épült a templom, már a rómaiak idején fontos logisztikai szerepet játszott Pannonia provincia kelet–nyugati tengelyében, az Alpok lábától a Duna menti limesig vezető közlekedési és hírtovábbítási rendszer gerincvonalaként. Lendván is, Keszthelyen is római erőd volt; az út menti magaslatot uraló zalaszentmihályi templomot látva pedig szintén feltételezhető, hogy itt is épült kisebb pannon burgus vagy castrum, azaz váracska, és a hely a középkorban is megmaradt a fontos kereskedelmi és hadi útvonal egyik ellenőrző pontjának.
Az 1408-ban „Piliskezenthmihal”-ként említett és egészen 1882-ig Pölöskeszentmihály néven jegyzett falu a Zala irányába folydogáló Szévíz-patak fölötti dombhátra kapaszkodik fel. Kis szabad térség közepén található a templomdomb, amelyet a tornyos, keletelt szentélyű templom koronáz meg. A tiszta gótikus stílusú épület kétszakaszos hajójához arányosan keskenyebb, sokszögzáródású szentély csatlakozik. A szabályosan kiosztott, lépcsős támpillérek a csúcsíves, bordás boltozat vállaival szemközt állnak. A kétosztású, kőbélletes ablakok összefutása közé halhólyag mintájú, faragott mérműveket szerkesztettek. A bejárat a hajó déli oldalán nyílik, míg a barokk jegyeket viselő magas torony a szentély északi oldalához tapad, a középkori ferences kolostortemplomokhoz hasonlóan. Emiatt és az egyes gótikus részletek magas színvonala miatt még az sem merész feltevés, hogy egy közeli város – talán Keszthely – korabeli franciskánus építőműhelyének tagjai dolgoztak e falusi templomon.
A rendelkezésre álló adatok szerint a XV. századi épületet 1760 táján újították fel először, ekkor alakították át boltozatát és belső részleteit. 1805-ben tűz pusztította, ezt követően 1939-ben renoválták. 1965 óta több ízben végeztek rajta kisebb-nagyobb felújítási munkálatokat. A feltűnően szép arányú, a háborúkat e vidéken ritka épségben túlélt gótikus templommal – amelynek védőszentje Szent Mihály arkangyal, a lelkek mérlegelője – halottaink emléke előtt is tisztelgünk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.