Vezetői értekezleten ismertette tegnap a kormány döntését Király László György, az APEH elnöke; eszerint 2002 végén megszűnik a legeredményesebb nyomozó hatóság, a bűnügyi igazgatóság. Az adóhivatal ezen jogkörét az ORFK örökli, ahol az adónyomozók a pénzügyi nyomozó igazgatóságon köztisztviselőként dolgoznak tovább 2003. január 1-jétől. A döntésről még a szervezet vezetője, Tasnádi László is a sajtóból szerzett tudomást, hivatalos értesítést csak másnap reggel kapott. Mint mondta: a jövővel kapcsolatban semmilyen konkrét információval nem rendelkezik.
Egy korábbi elképzelés szerint az adónyomozók a Pénzügyminisztérium „kötelékébe” kerültek volna, sőt a költségvetési törvénytervezet is a tárca fejezetében tüntette fel a Pénzügyi Nyomozó Hivatal gazdálkodását.
Magukat megnevezni nem kívánó forrásaink szerint ennél rosszabb döntést nem is lehetett volna hozni, hiszen a rendőrségen, ahol negyvenezren dolgoznak, „elolvadnak” az adónyomozók. Törvényességi aggályt is megfogalmaztak, szerintük ugyanis köztisztviselőként csak abban az esetben nyomozhatnak a rendőrségnél, ha az Országgyűlésben módosítják a kétharmados többséggel elfogadott rendőrségi törvényt. Szintén kétséges, hogy a korábban az ügyészségen, a vám- és pénzügyőrségen, illetve az adóhivatalnál dolgozók szívesen vállalnak majd munkát rendőrként. A személyes ellentétek sem zárhatók ki a beolvasztás kapcsán: a bűnügyi igazgatóság létrehozásakor százhetven magasan képzett, nehezen pótolható nyomozó távozott a rendőrségtől, amit sok vezető beosztású rendőrtiszt árulásként élt meg.
Lázár János, az ORFK bűnügyi főigazgató-helyettese szerint nem ütközik a rendőrségi törvénybe, hogy a volt APEH-esek köztisztviselőként nyomoznak majd az ORFK-nál. A várható bérfeszültségekről kijelentette: kívánatosnak tartja a nyomozók premizálását a korábbi kiváló eredmények fenntartása érdekében, de az ehhez szükséges pénz jelenleg nem áll rendelkezésre.
Kocsis Máté: A Tisza Párt a régi bevándorláspárti tábor új köntösben
