A nagy cégek derűlátók, a kicsik nem

Hommer Tibor
2002. 12. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legnagyobb magyarországi vállalatok üzleti várakozásai decemberben nem változtak az előző havihoz képest, a kis- és a középvállalkozói (kkv) köré enyhén javult, a lakosság optimizmusa azonban tovább mérséklődött – derül ki az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet legfrissebb felméréséből. A száz legnagyobb cég véleményét mutató Top 100 index 51 százalék lett decemberben; 2001 decemberében a mutató 47 százalék volt. A kis- és a középvállalati konjunktúraindex 43,4 százalékra emelkedett az egy hónappal korábbi 42,2 százalékról. Egy évvel korábban az index 48,7 százalék volt.
A Top 100 nagyvállalati kör Magyarország gazdasági kilátásait megnövekedett arányban ítéli romlónak. A kutatók szerint figyelemre érdemes, hogy a javulásban bizakodók aránya 2002-ben mindössze kétszer, márciusban és októberben volt kisebb a jelenleginél. Saját gazdálkodási előrejelzéseiken nem változtattak jelentősen a legnagyobb magyarországi vállalatok. A javulást feltételezők köre nem változott, ugyanakkor nagymértékben emelkedett a romló lehetőséget megjelölők aránya. Gazdálkodási feltételeik változatlanságával a cégek egyharmada számol.
A Top 100 nagyvállalati kör fél éves beruházási hajlandósága valamelyest javult, a mutató decemberben 51 százalék, ami egy százalékpontos emelkedés novemberhez képest. A mutató trendvonala 2002-ben lassan javuló tendenciát jelez, a cégek jelentős része ennek fennmaradásával számol – derül ki az öszszefoglalóból.
A fogyasztói árak éves növekedése 2002-ben a Top 100 véleménye szerint 6,5 százalék lesz. A realitásokon túlmutató inflációs várakozás szerint a cégek 44 százaléka az 5–6 százalékos, 23 százaléka a 6–7 százalékos sávba, 22 százaléka pedig e fölé helyezi a pénzromlás átlagos ütemét.
A kkv-szektor beruházási hajlandósága 2002 decemberében előre nem várt mértékben 49 százalékra emelkedett. A felmérés szerint a fejlesztésben gondolkozó cégek 56 százaléka tervének megvalósításához nem szorul hitelfelvételre. Novemberben a szektor beruházási hajlandósága 34,5 százalék volt. A cégek beruházási szándékait korlátozó tényezők sorában a bizonytalan belföldi kereslet és a szűkös anyagi lehetőségek állnak első helyen.
A magyarországi kis- és középvállalatok 2002-ben a belföldi kereslet elégtelenségét tartották meghatározó korlátnak tevékenységük bővítésében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.