A taszári keresztrejtvény

Bár a Taszáron és környékén élők már megszokták a katonai jelenlétet, s dicséretre méltó módon viselték az ezzel járó kellemetlenségeket: a hatalmas konvojokat és az éjszakai repülést is, a magyar kormány képviselői mégsem kezelték felnőttként a térség lakosságát, és kezdettől fogva nem voltak őszinték velük – véli Szita Károly kaposvári polgármester. A térségben járva valóban nem tudni, hogy kik érkeznek, mikor és hányan a bázisra, s mennyire érezhetik majd magukat biztonságban az ott élők.

2002. 12. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kiépült a többszörös védelmi rendszer a taszári katonai bázis körül, ahová a civilek – legyenek akár újságírók, vagy a környéken lakók választott képviselői –, a külföldiek kiképzési idejének végéig nem léphetnek be. A térség megfigyelésében több titkosszolgálat is részt vesz. A Honvédelmi Minisztérium sajtószóvivője szerint a bázist a kiképzés ideje alatt kiemelt nemzetbiztonsági kockázatú helyként tartják számon, ezért nem javasolják, hogy arról fénykép készüljön. Azt viszont elismerték, hogy a fotózást a közterületen nem tilthatják meg, és az olvasókat jogosan érdekli az ott folyó tevékenység. Taszáron és Kaposváron különben nyugalom van, az irakiak érkezésének híre jóval kevesebb embert foglalkoztat, mint a kaposvári illetőségű Évi győzelme az egyik valóságshow-ban…
A somogyi városban már a szilveszteri ünnepségre készülnek: a városháza előtti Kossuth téren fedett, fűthető színpadot ácsolnak az év végi mulatsághoz. A hivatalban Szita Károly polgármester fogad, akivel megpróbáljuk feltérképezni az Amerikából elindult hír eddigi, hazai fejlődését. Elsőként egy tengerentúli lapban jelent meg ugyanis, hogy Magyarországon iraki ellenzékieket fognak kiképezni a szervezett katonai invázió támogatására. Másnap a magyar kormányszóvivő elismerte, hogy az amerikai kormány (informális úton) hazánk segítségét kérte ahhoz, hogy magyar területen tolmács feladatokra képezzenek ki embereket. Ekkor a kaposvári polgármester (mint az egyik érintett település vezetője) soron kívüli tájékoztatást kért Medgyessy Péter miniszterelnöktől, és rendkívüli találkozót Kovács László külügyértől. A második – immár hazai – hír arról szólt, hogy a tolmácsképzés mellett különleges feladatok ellátására is oktatják majd a résztvevőket, de azóta már a katonai rendészeti kiképzés is szóba került. Azt még mindig nem tudni, hogy iraki ellenzékiek, netán emigránsok vagy arab származású amerikai állampolgárok érkeznek két turnusban Taszárra.
Szita Károly azt sérelmezi, hogy a magyar kormány képviselői nem kezelték felnőttként a térség lakosságát, és kezdettől fogva nem voltak őszinték velük. Pedig a város és környéke a délszláv válság idején már bizonyított a béke megteremtésében és megtartásában. A város lakói dicséretre méltó módon viselték a fokozott katonai jelenléttel járó kellemetlenségeket, a hatalmas konvojokat, az éjszakai repülést és az egyenruhásokat a sétálóutcákon.
Az érintett települések vezetői azt kérték a magyar illetékesektől, hogy saját szemükkel győződhessenek meg róla, kik, mikor és milyen célból érkeznek a bázisra. Tóth András nemzetbiztonsági államtitkár éppen lapunkon keresztül „üzente” meg, hogy a taszári objektum nem turistalátványosság, így nincs mód a civilek látogatására. Szita Károly sérelmezi a minősítést, szerinte az itt élők nem turisták, és teljes joggal érdekli őket az, ami közvetlen környezetükkel történik. A polgármester jól tudja, hogy az országnak vannak nemzetközi kötelezettségei, ám nem szeretné, ha a kormány az itt élők bőrére, a későbbi nemzetközi vállveregetések reményében többet is vállalna a feltétlenül szükségesnél. – Nem a katonai titkokra vagyunk kíváncsiak – mondja –, csak arra, hogy partnerként kezeljenek minket.
A város utcáit járva azt tapasztalni, az emberekben nincs félelem, de elvárják a korrekt tájékoztatást. Nagy a bizonytalanság, hogy hányan jönnek, kik és mikor, és abban sem bíznak, hogy az érkezőknek köszönhetően, majd új munkahelyek létesülnek a környéken. – Különben is, a biztonságunkat nem éri meg pár tucatnyi esetleges munkahely – fogalmazott egyikük. Sokan attól tartanak, hogy a város (vele együtt természetesen az ország is) ezzel a gesztussal a terroristák célkeresztjébe kerülhet, hiszen a kiképzéssel aktív részesévé válunk a közelgő háborúnak.
Taszáron ünnepek közötti csend fogad, a katonai bázis környékén sincs jelentősebb mozgás. A sorompót csak ritkán kell felemelniük az őröknek. Az US Army rendszámú terepjáróknak vagy a honvédség teherautóinak van bejárásuk. Fotózni nem lehet, az őrök nem beszélhetnek. Azt már Budapestről is tudjuk, hogy a katonai felsővezetésből sincs senki kijelölve e tárgyban a médiumokkal való kapcsolattartásra. A Gagarin-szobor által őrzött sajtóközpont (amelyet Clinton látogatásának idején gyakorlatilag megszálltak az újságírók) most üresen tátong, a vendéglőben a napokon belül induló újabb valóságshow selejtezőjéről beszélgetnek. A hatalmas érdeklődést az okozza, hogy egy kaposvári lánynak, Évinek pár napja sikerült 16 millió forintot nyernie: ez az összeg felfoghatatlanul gigantikus a hosszúlépések és kisfröccsök világában. Igaz, nem élt éppen szűzi életet a villában – ismerik be –, de őszinte volt mindig, és ezért nyerte meg. Büszkék vagyunk rá – mondják.
A falucska egyik utcáján vadonatúj házak sorakoznak, zömmel az amerikaiak érkezése után épültek. A postaládákon többnyire idegen csengésű nevek. A kémények nem füstölnek: a bázison dolgozó tisztek családja az óhazában karácsonyozik.
Végül sikerül elbeszélgetni olyan civilekkel, akik a bázison dolgoznak. Tőlük tudjuk meg, hogy még csak a logisztikai szervezés fázisában van az irakiak érkezése, konkrét beszerzések, előkészületek nem történtek. Még nem tudni, miként tudják kielégíteni a más kultúrából, vallásból eredő speciális igényeket, csak annyi biztos, hogy az idegenek sátrakban fognak lakni, és nem hagyhatják el a tábor területét. Az egyetlen, érkezésükre utaló jel az, hogy a környéken megszaporodtak a sötétített ablakú személygépkocsik.
A falu hangulata igazolja a kaposvári polgármester hasonlatát: az egész olyan, mint egy óriási kormányzati keresztrejtvény. Mindenki próbálkozik a megfejtéssel, de nem tudni, hogy ki jár legközelebb az igazsághoz. És azt sem, hogy a végén ki viszi el a fődíjat – ha lesz nyeremény egyáltalán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.