A vágy titokzatos tárgya

2002. 12. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hajrához értek a tíz tagjelölt ország tárgyalásai az Európai Unióval. Mint a pénzügyi kérdések előkerülésével lenni szokott, mindenki a legjobb feltételeket szeretné kiharcolni, így az alku most is csak az utolsó pillanatban köttetik meg. Reményei ellenére tudja ezt a dán elnökség is, ezért a biztonság kedvéért a tervezett két napon túl további kettőre kibérelte a csúcs helyszínéül szolgáló koppenhágai konferenciaközpontot. A dánok azonban láthatóan nem szeretnék a véletlenre bízni a dolgot, s érzékelve a jelöltek elégedetlenségét, az utolsó előtti pillanatban saját, kompromisszumos tervvel álltak elő. Ennek lényege, hogy legalább részben visszategyék a csomagba azt a 2,5 milliárd eurót, amelyet német nyomásra októberben az unió elvett a bővítési keretből. A tízből hat ország már elfogadta e javaslatot, az utóbbi hetekben már szinte csak a csúcs sikerén munkálkodó Anders Fogh Rasmussen miniszterelnök azonban továbbra sem lehet nyugodt, hiszen egyik részről a lengyelekkel az élen továbbra is keveslik a közvetlen kifizetések szintjét, míg a másik oldalon, főképp Németország túl nagylelkűnek tartja a dán csomagtervet. Ezért aztán a megegyezésre néhány napot még várni kell.
Ez a vita kissé megkeseríti a meghívás történelmi pillanatát is. A tagságra jó évtizede várakozók joggal érezhetik magukat csalódottnak. A rendszerváltás óta úgy tekintettek az unióra, mint a vágy titokzatos tárgyára, ünnepre készültek évek óta, a megérkezés pillanataiban azonban Európa szerencsésebb felének lehetőségeit tekintve – az EU bővítése 2006-ig egy német adófizetőnek például kevesebb mint húsz eurójába kerülne – kicsinyes fiskális viták, piaci alkudozás rontják a hangulatot. A cél közelébe érve, úgy tűnik, mintha Európa mai vezetői kissé terhesnek éreznék a kontinens történelmi újraegyesítését, nincsenek igazi vízióik, s mintha elfogyott volna ehhez a pénz is. Így aztán első alkalommal fordul majd elő az európai integráció történetében, hogy az újonnan belépő országok mindössze negyven százalékát kapják a nekik járó pénzöszszegnek, miközben befizetési kötelezettségük százszázalékos.
Az uniós tagságnak azonban mindezek mellett sincs alternatívája. Világosan leszögezte ezt hétvégi kongresszusán a Fidesz is. A jobboldal vezető pártja ezzel méltó választ ad az integrációs elkötelezettségét érintő találgatásokra, óva int egyúttal az EU-hoz kapcsolódó illúzióktól. Nem véletlenül, hiszen látótávolságba érve azért jó lenne már megismerni végre vágyunk titokzatos tárgyát. A tagjelöltek közötti összehasonlításban ugyanis egy friss felmérés szerint a magyar lakosság tud majdnem a legkevesebbet az Európai Unióról. Ugyanezen vizsgálat arra is rámutat, hogy ott a legnagyobb a tagság támogatása, ahol a legszerényebbek az ismeretek. Reálisan kell látnunk, hogy a csatlakozás komoly lehetőség, de nagy kihívás is. Nyertesei a társadalomban éppúgy lesznek, mint vesztesei. Az álmodozások ideje lejárt, a lila-ködös vágyak kergetése helyett az esélyek megragadására, a veszélyek kivédésére kell felkészülni. Most talán még nem késő!
Mint a csatlakozás hajráját kísérő alkudozás is ráébreszthetett ugyanis mindenkit, az unió nem nagyestélyiben, táncmulatságra várja az új tagokat, hanem komoly munkára. Az erőfeszítések eredménye egy jól működő Amerika, s a feltörekvő ázsiai hatalom, Kína jövőbeni ellensúlyát jelentő erős Európa lehet. Addig azonban hosszú még az út, bár megéri a fáradozást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.