Az egészségturizmus húzóágazat lehet

Magyarország a nemzetközi egészségturisztikai piac egyik legfontosabb szereplője, köszönhetően rendkívül gazdag és elismert termálvízkincsének és nemzetközileg is kedvező árszínvonalának. Bár Ausztria és Németország például – elsősorban a lényegesen magasabb szolgáltatási színvonal miatt – előttünk jár, jó esélyünk van a felzárkózásra, ha a jelenleg folyamatban levő fejlesztések befejeződnek, valamint megfelelő marketingtámogatással a fürdőkultúra és a hozzá kapcsolódó egészségturizmus valóban az ország imázsának részévé válhat.

2002. 12. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Napjainkra egyértelművé vált: az idegenforgalomra, turisztikára fordított minden egyes forint és beruházás megtérül, ha a fejlesztés valós keresletre épül. Hazánk termálvízkincsét jól kihasználva fürdőnagyhatalommá válhat. Ezt tartotta szem előtt a Széchenyi-terv turizmusfejlesztési programja is, amely kiemelten kezeli az egészségturizmus fejlesztését, abban a reményben, hogy az egészségturizmus – Magyarország természeti adottságainak köszönhetően – turisztikai kínálatunk bővítésében kulcsfontosságú szerephez jut a jövőben.
A Közbeszerzési Értesítőben tavaly novemberben jelent meg egy részvételi felhívás a Magyar Turizmus (MT) Rt. piac- és hatékonyságelemzési igazgatósága által indított tárgyalásos közbeszerzési eljárásra, amelynek tárgya: „Az egészségturisztikai kereslet, kínálat és elosztási csatornák felmérése külföldön és Magyarországon elsődleges és másodlagos kutatások elvégzésével, valamint az erre vonatkozó információk összegyűjtése, feldolgozása, szintetizálása és egészségturisztikai marketingkoncepció kidolgozása” címen.
A közbeszerzési eljárást az MT Rt. a 2003-as egészségturisztikai kampányév megalapozásának céljából indította, mert nagy szükség volt egy átfogó, a nemzetközi és hazai keresletet és kínálatot felölelő kutatásra. Az egészségturisztikai kutatás újszerűsége abban mutatkozik meg, hogy komplex és teljes marketingkoncepciót nyújt.
A KPMG Consulting Utazás, Szabadidő és Turizmus csoportja elsődleges és másodlagos vizsgálatokat folytatott Magyarországon és külföldön, a legfontosabb európai küldő és fogadó országokban egyaránt.
Eszerint az egészségturizmus egyre jelentősebb szerepet játszik a világ turizmusában, miközben a világon csak néhány ország – például Ausztria, Új-Zéland, Izland, Németország – rendelkezik a magyarországihoz hasonló jelentős termálvízkinccsel. Ennek megfelelően mind a Széchenyi-terv, mind a tízéves egészségturisztikai fejlesztési terv kiemelten kezeli az egészségturizmus fejlesztését. A cél az, hogy megfelelő fejlesztésekkel – főként a gyógyfürdők, illetve az ezekhez kapcsolódó szálláskapacitás bővítésével – Magyarország az évtized végére vezető helyet foglaljon el Európa egészségturisztikai piacán.
A turizmus egészén belül a természeti adottságokon túl számos egyéb kedvező tulajdonság is indokolja az egészségturizmus kiemelt kezelését, hiszen erre a területre jellemző a relatíve hosszú tartózkodási idő, a kisebb szezonalitás és a magasabb fajlagos költés.
A legismertebb gyógyhelyek Hévíz, Hajdúszoboszló, Gyula, Harkány és Mezőkövesd. A Magyarországra látogató gyógy- és wellnessturisták egymástól gyökeresen eltérő okok miatt keresik fel hazánkat: a külföldi gyógyturisták elsősorban a kedvezőbb magyarországi árszínvonal, illetve ár-érték arány miatt jönnek hozzánk, míg a wellness híveit elsősorban nem a kedvező tarifa mozdítja meg, hanem a nemzetközileg versenyképes szolgáltatási színvonal. Utóbbiak közül azonban sokan nem elégedettek a fiatalok számára nyújtott sportolási és szórakozási programlehetőségekkel.
Az egészségturisztikai szálláshelykínálat többségét két hazai szállodalánc, a Danubius Hotels Group, illetve a Hunguest Hotels Rt. képviseli. Jellemző, hogy a legjelentősebb szálláshelykínálattal rendelkező településeken gyógyfürdő is található (ilyen például Budapest mellett Gyula, Hajdúszoboszló vagy Szeged). A fejlesztések szempontjából a gyógyfürdőkön túl fontosak lehetnek az egyéb természetes gyógyító kincsekkel – például gyógyiszap, barlangi és éghajlati klimatikus helyek, mofetta – rendelkező helyek. E körbe tartozik többek közt Mátraderecske, Hajdúszoboszló, Hévíz, Makó, Tiszasüly, Abaliget, Budapest, Jósvafő, Miskolc és Tapolca. Nem szabad azért megfeledkezni a többiekről – Balatonfüred, Bük, Debrecen, Eger, Gyöngyös, Gyula, Hajdúszoboszló, Harkány, Parád, Sopron vagy Zalakaros – sem.
A fő fejlesztések manapság a minősített gyógyvízzel rendelkező fürdőtelepülésekhez kapcsolódnak. Az ország adottságai kedvezőek, hiszen területének mintegy 80 százalékán 30 fok feletti termálvizet adó forrás és kút található. A jelenleg nyilvántartott 1289 termálvízkútból 270 kút szolgál fürdési célokat, a minősített gyógyforrások száma összesen 139. Ezek közül nem mindegyiket hasznosítják: összesen 39 gyógyfürdő és 13 gyógyhely található Magyarországon, és ma még szinte kizárólag strandolásra használják a legtöbb termálkutat, noha azok főként a wellness-szolgáltatások számára nyújthatnának megfelelő alapot. A minősített gyógyvizekkel rendelkező települések közül csak néhány – Gyula, Hajdúszoboszló, Budapest, Hévíz – rendelkezik jelentősebb szálláskapacitással.
A magyarországi fürdők jellemzően gyógyvízalapú szolgáltatásokat kínálnak, s elegendő medencével rendelkeznek. Kivétel ez alól a Soproni Állami Szanatórium (Balf), ahol csak két medence található, illetve a parádfürdői Állami Kórház, amely egyáltalán nem büszkélkedhet ilyenekkel. Elmondható, hogy néhány üdítő kivételtől eltekintve a fürdőkben átlagosan négy-hat medence található. Magyarországon a wellness- kínálat még kezdetleges, ezért csak néhány szolgáltató emelhető ki: a magasabb kategóriába tartozó Kastélyhotel Szidónia Röjtökmuzsajon és a Kastélyhotel Sasvár Parádsasváron.
Számottevő beutazó egészségturizmusra alapvetően az Európai Unió országaiból számíthat Magyarország.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.