Tegnap este ért a címzettekhez a szombaton átadott iraki jelentés. Cipruson vasárnap délelőtt szállt le az ENSZ Hercules szállítógépe fedélzetén a dokumentumokkal, amelyekkel Bagdad bizonyítani kívánja, hogy nincsenek tömegpusztító fegyverei. Szemtanúk elmondása szerint a gépről hat, ENSZ-jelvényes személy szállt le, mindegyiküknél fekete táska, amelyek – feltehetően – a terjedelmes iraki nyilatkozatot tartalmazták. Az anyagot a nap folyamán továbbították Bécsbe, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséghez (NAÜ) és New Yorkba, az ENSZ székhelyére. A csaknem 12 ezer oldalas, illetve 529 megabyte terjedelmű CD-ROM-mon található iraki nyilatkozatot szombaton este, egy nappal az ENSZ által kijelölt határidő előtt adták át a világszervezet illetékeseinek. Az illetékesek várakozással tekintenek a dokumentumok áttekintése és elemzése elé, míg az amerikai kormányzat szkeptikus hangvételű közleményben vette tudomásul azok átadását, jelezve, hogy bizonyítékai vannak arra nézve: Irak igenis rendelkezik aktív tömegpusztító fegyverprogramokkal.
Az ENSZ Irakban tartózkodó fegyverzetellenőrei szombaton és vasárnap is folytatták vizsgálataikat. A fővárostól 40 kilométerre délre fekvő el-Iszkanderíjában az al-Kudsz (Jeruzsálem) Általános Vállalat nevű hadiipari kutatóintézetben viszgálódtak, míg a másik csoport, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség csapata a Bagdadtól húsz kilométerrel délre lévő Tuvaita atomkutató központot kereste fel. Vasárnap egy geológiai intézetben és egy katonai támaszpont melletti, rovarirtó szert gyártó üzemben folytatták munkájukat.
Közben az Egyesült Államok folytatja előkészületeit az iraki rendszerváltozás érdekében. Joseph Biden, a szenátus külügyi bizottságának hamarosan leköszönő demokrata elnöke és Chuck Hagel, a testület nebraskai republikánus tagja szombaton Irbilben, a független észak-iraki kurd körzet adminisztratív székhelyén helyi törvényhozókkal találkozott.
***
Szaddám bocsánatkérése. Szaddám Huszein iraki elnök szombaton bocsánatot kért a kuvaiti néptől az 1990–91-es megszállás miatt, ugyanakkor harcra buzdította az idegen hadseregek ellen. Az AFP jelentése szerint Szaddám Huszein kijelentette, hogy a kuvaiti invázió „törvényes védelem” volt az összeesküvés ellen, amelyet szerinte az Egyesült Államok szőtt, összejátszva a kuvaiti vezetőkkel. (MTI)
Ha nem elég retró a Suzuki, a DAMD még retróbbá teszi
