Nyugdíjkasszák:megugró „fejpénzek”

A két-három évvel ezelőtt regisztrált 8-12 ezer forinthoz képest mostanra 20-25 ezer forintra nőtt a nyugdíjpénztári egyesüléseknél a beolvasztó kassza alapítói – általában bankok, biztosítók – által az egyes tagok után fizetett „fejpénz” értéke – értesült lapunk.

Binder István
2002. 12. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Évek óta hallgatólagosan elfogadott eljárás a nyugdíjpénztári tagok megszerzéséért lerótt „fejpénz” a kasszáknál, noha ezt hivatalosan nagyon kevesen vallják be a szférában. A mostani drágulás oka, hogy több megszerezendő kis pénztárban az évek során egyre nagyobb vagyon halmozódott fel, s némelyikük jelentős díjat fizető tagsággal rendelkezik. Márpedig az árfolyamot a vagyontömeg és az aktív tagok „lódítják meg”.
Úgy tudjuk, ősszel tagonként közel 25 ezer forintos árat fizetett a Magyar Külkereskedelmi Bank (MKB) a Magyar Nemzeti Bank 5,5 milliárdos vagyonú és közel nyolcezer tagot számláló önkéntes pénztárának megszerzéséért. Lehoczky László, az MKB pénztárának ügyvezetője kérdésünkre hansúlyozta: az összeget a jegybanki kassza közgyűlésén nyilvánosan ajánlották fel, jelezve, célszerű lenne azt szétosztani a tagok között.
Szakértők szerint a piacon terjedőben lévő „fejpénz” szokása méltányos lehet, ha azt valóban a tagok kapják meg. Erősen kifogásolható viszont, ha esetleg közvetlenül az „eladó” kassza vezetésének zsebébe kerül. Úgy tudjuk, a napokban például 140 millió forintos „akvizíciós összeget” ajánlott fel az egyik vásárlójelölt a 6600 erdészeti dolgozót és azok 1,5 milliárdos vagyonát képviselő Erfa Nyugdíjpénztárért (ez tagonként mintegy 21 ezer forint). Nagy Béla, az Erfa igazgatótanácsának elnöke határozottan cáfolta információnkat, egyúttal rámutatott: a pénztárvezetés bűncselekményt követne el, ha pénzt fogadna el, márpedig ők a szabályos utat keresik.
Az Erfa nemrég közgyűlésen tekintette át önálló létének esetleges feladását: úgy tudjuk, összesen hat nagy pénztárat hívtak meg, hogy pályázzanak átvételükért. Krihó Mihály, az Erste Pénztárszervező Kft. ügyvezető igazgatója az esetleges átvételre vonatkozó kérdésre annyit mondott: több kisebb kaszszával is tárgyalnak beolvasztásról, s 2005-re százezer főre kívánják növelni magán- és önkéntes águk mostani 35 ezres tagságát.
A nyugdíjpénztárak a tagok tulajdonában vannak, márpedig a kassza szervezésének, működtetésének – csakúgy, mintha egy gazdasági társaságról volna szó – van pénzben kifejezhető értéke – mutatott rá egy államigazgatási szakember. A pénztártagok viszont egy beolvasztáskor nem adják el tulajdonrészüket, hiszen ők az új pénztárban is tulajdonosok lesznek.
Jogilag van mód arra, hogy a pénztártagok a kassza átvétele előtt egy külső szervezettől – a hazai gyakorlat szerint általában a „vevő” nagy kassza mögött álló biztosítótól vagy banktól – adományt kapjanak. Csakhogy – mutatott rá a szakember – ez a pénz egyszeri öszszeg, ráadásul adót is kell fizetni utána. Értéke így eltörpül ahhoz képest, amit egy tag – aki szabadon dönthet: a többiekkel együtt átlép a befogadó kasszába, vagy máshová megy – körültekintő választással nyerhet egy jobb feltételeket kínáló pénztárban (némelyik nagy piaci szereplő ezért deklarálta is: nem ad adományt, csak hozamai, szolgáltatásai minősége győzzék meg a leendő tagokat). A pénztárvezetés lefizetése egyértelműen törvénytelen.
***
Egyre több fúzió. Az ÁB-Aegon Biztosító nyugdíjpénztára várhatóan átveszi a 2400 tagú, hatszámilliós vagyonú Első Tiszántúli Mezőgazdasági Nyugdíjpénztárat – közölték a biztosítói pénztárnál. Az Allianz Hungária Biztosító kaszszája december 19-én közgyűlésen zárhatja le az 150 tagú, nyolcszázmilliós vagyonú Fővárosi Vízművek Nyugdíjpénztár átvételét.
***
Bővülő vagyon. A 19 hazai magánpénztár vagyona bő 45, a 90 önkéntes privát nyugdíjintézményé bő 23 százalékkal nőtt egy év alatt 2002. szeptemberig. A két ág együttes vagyona ősszel így meghaladta a 670 milliárd forintot, ami a rivális biztosítási szektor összes tartalékainak immár négyötöde – derül ki a pénzügyi felügyelet (PSZÁF) öszszesítéséből. A pénztárszféra taglétszáma már csak lassan nő, így szeptemberben együttesen 3,4 millió főre rúgott. A kasszák befektetéseik háromnegyedét biztonságos állampapírban tartják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.