A romániai lapok és tévécsatornák napok óta foglalkoznak az üggyel: beállítottságuk szerint vagy szörnyülködnek és szigorú büntetéseket követelnek, vagy arra a következtetésre jutnak, hogy az egykori élsportolók mostani fellépése magánügy. És különben is, a lányok éppen tornász múltjuknak és innen eredő rugalmasságuknak köszönhetően igen eredeti pozíciókat voltak képesek felvenni a japán fotósok lencséi előtt. A három egykori csillag átvitt értelemben vett rugalmasságát akkor kezdték igazán kemény bírálatok érni, amikor a japán tornászszövetség azt javasolta a nemzetközi szövetségnek, hogy egy jövőre, Jokohamában megrendezendő rangos versenyre a román válogatottat ne hívják meg a lányok esete miatt. Más kérdés, hogy milyen logikai bukfenc alapján lehetne a válogatott mostani tagjait az elődök vetkőzése miatt megbüntetni.
A román női torna sokat vesztett egykori dicsőségéből és eredményességéből az elmúlt évtizedek hihetetlen győzelemsorozataihoz képest; ezt a legutóbbi debreceni világbajnokságon is látni lehetett. A Károlyi házaspár által edzett generációk, majd az utánuk következő néhány korosztály sikerei azonban ma is élénken élnek a köztudatban. Többek között azért, mert a hetvenes évek közepétől egyre sötétebbé vált Ceausescu-diktatúra nyomorában ezeknek a lányoknak a győzelmei jelentették a nagyon kevés nemzeti elégtétel egyikét szinte az egész ország számára. Emlékezetes, hogy a hosszú diadalmenet Nadia Comanecinek a montreali olimpián szerzett első tízes pontozásával és aranyérmével kezdődött, és tartott sok-sok
éven át.
A dicstelen jelenkor meztelen igazsága viszont az, hogy a Lavinia Milosovici–Claudia Presecan– Corina Ungureanu „válogatott” mostani fegyverténye gyorsan feledtette a három hölgy által korábban összetornászott világbajnoki és olimpiai aranyérmeket, és egyenesen törvénymódosítási javaslatok megszövegezéséig fokozta a kedélyeket. A román tornászszövetség elnöke – különben egy, a kommunista időkből máig beosztásban maradt élemedett korú sportaktivista – most éppen a lányok állami pénzjárandóságát javasolja megvonni, csakhogy a román sporttörvény erre nem biztosít lehetőséget. A havi 15-20 millió lej (110-140 ezer forint) körüli összegek mindentől függetlenül járnak az egykori kiválóságoknak, mégpedig életük végéig, úgyhogy már Georgiu Gingaras ifjúsági és sportminiszter is a jogszabály megváltoztatásának lehetőségét emlegeti, hiszen Milosovici és két barátnője „foltot ejtettek a szakszövetség, sőt az egész ország becsületén”. A tárcavezető azt is nehezményezte az eset kapcsán, hogy a torna iránt érdeklődő gyerekek szülei ezek után nem szívesen engedik majd csemetéiket a szerek közelébe; egyszóval a nagy múltú sportág is kárát láthatja annak Romániában, hogy a japánok úgy láthatták Laviniát és társait, ahogy.
A nagy nemzeti és erkölcsi szemforgatás közben azért szakmai hibákat is elkövettek a mély megbotránkozás hangját megütő lapok. A legnagyobb példányszámú országos napilapok közül nem egy első oldalas vezércikkekben dörgött és moralizált a nagy „imázsrontás” okán, pár hasábbal odébb azonban odaillesztette a japán magazinból átvett színes fotókat is – alighanem azért, hogy az egész Románia kristálytiszta képe(ke)t kaphasson a botrányosnak mondott ügyről. Az állami tévéadók a kereskedelmiekkel vetélkedve közölték a fejleményeket, képanyag gyanánt szintén az ominózus kiadványokból kölcsönözve a fotókat, de a lapokkal ellentétben bekockázva a szemérmesebb részleteket, hiszen audiovizuális törvény létezik Romániában, de az írott sajtóra vonatkozó nem. És mivel úgyis a román női torna magasztos múltja volt a téma, egy műsorszerkesztő úgy gondolta, hogy másféle múltakat is megbolygat. A szakszövetség háborgó vezetőjéről gyorsan elmondta, hogy annak idején ő átkozta ki elsőként a Ceausescu-rezsimet megunt és disszidált Nadia Comanecit, majd a kilencvenes évek eredeti demokráciájában oroszlánrésze volt abban, hogy román tornászlányoknak hamis életkort feltüntető útleveleket adtak ki, a nagyobb korcsoportokban való versenyeztetésük érdekében. De hát ez sem volt annyira égbekiáltó, mint ruhátlanul lemenni spárgába, mivel a talajon és a szereken szerzett dobogós helyezések mindennél fontosabbak, hisz anynyira megdobogtatják a nemzet összes gyermekének – és nem csak fiainak – szívét…
A fák öntözését sem tudja megoldani a főváros
