Törvényekkel adós a gazdasági tárca

Tárcája eddigi tevékenységét méltatta Csillag István gazdasági és közlekedési miniszter. Az energiahordozók hatósági ára kapcsán az előző kormányt bíráló tárcavezető viszont nem szólt arról, hogy mind a villamosenergia-, mind pedig a földgázpiac liberalizációjához szükséges törvénytervezetekkel hosszú hónapok óta adós a minisztérium.

Hírösszefoglaló
2002. 12. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jövőre a működő tőke beáramlás az idei 1,3–1,6 milliárd euróval szemben elérheti az 1,8–2 milliárd eurót – jelentette ki Csillag István gazdasági és közlekedési miniszter az MTI-nek nyilatkozva az általa irányított tárca eddigi sikereit taglalva. Úgy látja, hogy jövőre, a felkészülés évében egyfelől várhatóan helyreáll a korábbi növekedési pálya, ugyanakkor az EU-csatlakozáskor olyan gazdaságpolitika lesz uralkodó, amelyben a semleges monetáris és a takarékos költségvetési politika dominál.
Az előző kormányt is bírálva Csillag István azt mondta – egyebek mellett –, hogy a normális folyamatok beindításának feltétele a kiszámítható, átlátható szabályozás a hatósági árakkal irányított monopolista piaci területeken, így például a villamosenergia- és a gázpiacon, beleértve az eddig követett árpolitika fokozatos kiigazítását. A hatósági árszabályozással kapcsolatban elmondta: a továbbiakban is azt a szabályozási gyakorlatot kell alkalmazni, amely szerint a villamosenergia-árakat az évkezdetkor, a gáz árát pedig a fűtési szezon vége felé módosítják a költségek változásának és a világpiaci árak alakulásának megfelelően.
A Magyar Nemzet már megírta: a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium jelentős késésben van úgy a villamosenergia-piac, mind a földgázpiac liberalizálásának kérdésében. Emiatt a Magyar Villamos Művek már heti egymilliárd forintos veszteséget szenved. Egyre jobban csúszik a gáztörvény tervezetének parlamenti előterjesztése is, amely kétségessé teszi a piacnyitás időbeni megvalósulását. Mindez azért is kritikus, mert az árszabályozás megoldatlansága miatt az ipari nagyfogyasztók versenyképessége is veszélybe kerül. A piac szereplői előtt érthetetlen, hogy miért késlekedik a szaktárca, amikor már a parlamentnek is döntenie kellett volna az új szabályozásról.
Szakemberek igen szkeptikusak a tekintetben, hogy képes lesz-e a magyar kormány tartani az Európa Tanács előirányzott dátumát, amely szerint 2004 júliusára készen kell állni a gázpiac megnyitására. A törvény életbeléptetése ugyanis még nem elég, azt egy sor végrehajtási rendeletnek kell követnie, és egy kereskedelmi szabályzatra is szükség van, amelyre még felkészülési időt is kell hagyni a piaci szereplőknek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.