Közös felhívással fordultak az EU-tagállamokhoz a visegrádi négyek kormányfői a Financial Times tegnapi számában azért, hogy teljes mértékben tárják fel a bővítés finanszírozására szánt pénzügyi kereteket. A négyek úgy vélik, vannak még felhasználható források a 2002–2004-es időszakra előirányzott kereteken belül, és aggodalmuknak adnak hangot amiatt, hogy ha a csatlakozás feltételei nem javulnak, országaik készpénzáramlási gondokkal kerülhetnek szembe. A mezőgazdasági kifizetésekről kijelentik, hogy az induló szinteket és a bevezetésre szánt átmeneti időszakot azonban javítani kell. (A tagjelöltek mezőgazdasági szervezetei azt követelik: a közvetlen támogatások legfeljebb három év alatt érjék el a tagországokban szokásos szint száz százalékát.)
Noha az írás tanúsága szerint Szlovákia és Csehország is kiáll a visegrádiak álláspontja mellett, a két közép-európai ország elfogadta a dán elnökség pénzügyi javaslatait, és ezzel gyakorlatilag kihátrált a visegrádiak megállapodása mögül.
Guruló forintok. Magyarország a tagság első évében csaknem hetvenmillió eurót fizet Nagy-Britanniának, köszönhetően a brit visszatérítési rendszernek, az úgynevezett rebate-nek, amelyet az újonnan belépőkre is kiterjesztenek. London tizennyolc évvel ezelőtt érte el, hogy az uniós költségvetésbe átutalt hozzájárulás egy jelentős részét arányosan visszakapja. A 2006-ig tartó költségvetési periódus végeztével várhatóan felvetődik majd a visszatérítési rendszer megváltoztatása, jelenleg azonban ez a csatlakozás elhalasztását eredményezhetné. (MN)
Bóka János: Magyar Péter és a Tisza Párt programját Brüsszelben írják
