A drogterjesztői lánc utolsó szemei

Terjed a hajléktalanok között a droghasználat, sokan épp a szerfogyasztás miatt kerültek az utcára – állítja Miletics Marcell, a Baptista Szeretetszolgálat Utcafront részlegének vezetője. A szolgálat hajléktalan szenvedélybetegek megsegítésén munkálkodik, akik közül sokan alkohol- vagy gyógyszerfüggők is.

Balavány György
2003. 01. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fiatal utcalakók gyakran fogyasztanak szerves oldószereket (például toluoltartalmú hígítókat), amelyek intenzív hallucinációkat okoznak. Az intravénásan adagolt szerek közt az amfetamin (speed) és a heroin a legnépszerűbb. Számos mákteafogyasztó is található a fedél nélküliek között. A száraz mákhéjból főzött tea nagy mennyiségű morfiumot tartalmazhat, s a függés igen gyorsan kialakul. Gyakori a politoxikomán viselkedés is, amikor a szenvedélybeteg minden tudatmódosító szert felhasznál, amihez hozzá tud jutni.
A hajléktalanok körében többféle fertőző betegség kering, főként a TBC, a hepatitis és az AIDS. A kábítószeres rituálé szerint a HIV-fertőzöttek „szúrnak” utoljára a csapatban. A dílerhálózat is reprezentálja magát a fedél nélküliek világában, a hajléktalanok a terjesztői lánc utolsó szemei. Kábítószer-fogyasztásuk ingyenes is lehet, ameny-nyiben vállalják, hogy naponta meghatározott számú csomagot kapnak a fölöttük álló dílertől, és esténként elszámolnak a pénzzel. Ehhez viszont stabil vevőkört kell kiépíteniük. Miletics Marcell szerint ez duplán függő helyzet. A szolgálatvezető egy „speedes” klienséről mesél, aki a drogterjesztő hálózat elől menekült egy hajléktalanszállóra, ám a maffia onnan is kiragadta, és a mai napig sem tudott a karmaiból szabadulni.
A Baptista Szeretetszolgálat ruhát, élelmiszert, vitaminokat, takarókat visz a rászorulóknak, valamint steril fecskendőt és tűt. A mozgó tűcsereprogram természetesen nem azt célozza, hogy bátorítsa a drogfogyasztást, hanem hogy a veszélyeit csökkentse. A drogfüggőségtől ugyanis meg lehet szabadulni, a HIV-fertőzéstől viszont nem. Ez a populáció másként nem érhető el, nem fordulnak segítségért sehova.
– Ha kell, tíz évig leszünk kapcsolatban egy-egy drogossal. Ha eljön az az idő, amikor le akar majd szokni, mi mellette akarunk lenni – mondja Miletics Marcell.
A szolgálatvezető szerint a heroinról is le lehet szokni, pedig az az egyik legkeményebb kábítószer. Van, aki otthon, egymagában vészeli át az elvonás pokoli időszakát, ez azonban ritkán sikerül. A függőségből való klasszikus kiút állomásai: kórházi méregtelenítés, rehabilitáció, majd reintegráció – az utolsó kettő az ópiátok esetében mindig szükséges.
Miletics Marcell szerint a könnyű drogok (hasis, marihuána) sem jelentenek alternatívát. Igaz, hogy a fűfogyasztás nem okoz fizikai függést, de pszichikai megvonási tünetek kialakulnak. A marihuánaszívás önmagában nem feltételezi, hogy a fogyasztó később kemény drogokhoz nyúl. Azonban, ha valaki bekerül egy „füves” társaságba, valószínűleg találkozik a kemény drogokkal is. A terjesztők mindig felkínálják a szintetikus anyagokat, mert azok nagyobb haszonnal kecsegtetnek. A drogkérdéssel kapcsolatban a szolgálatvezető szerint három fő feladat van: láthatóvá tenni, kontrollálni és kezelni. Ugyanakkor fontos, hogy egy tűcsereprogram vagy rehabilitációs kezelés alkalmával biztonságban érezzék magukat a drogfüggők.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.