Franciaország, a Prestige balesete óta készül arra, hogy a Spanyolország északi partjainál hetvenezer tonnányi szállítmányával elsüllyedt tankerből kiömlő olaj eljuthat partjaihoz. Már korábban is felbukkant a francia partok közelében néhány olajcsomó, de szombaton már észlelték, hogy nyolcvan kilométeren szétterülve, tizenöt közepes méretű olajfolt lebeg a vízen. Így a közeledő szennyeződés eltávolításának gondja Spanyolország helyett most már a franciákra hárul.
A viharos tenger hullámain hányódva, a tisztítóhajók egész flottája igyekezett a veszélyeztetett területre, a partra jutott szennyet pedig hadseregnyi munkás vödrökbe lapátolva próbálta összegyűjteni. A szenynyezés a Gironde folyó torkolata felé tart, és mind több az olajfolt a dél-franciaországi Landesnél, a kontinens egyik legnagyobb kempingjének közelében. Az idegenforgalomból élők attól félnek, a katasztrófa visszaveti majd a turizmust, ami a régió legjelentősebb bevételi forrása. A spanyolok után most a franciák is szembesültek az olajba fulladt madarak szomorú látványával. Franciaországot 1999-ben érte hasonló megpróbáltatás, amikor az Erika nevű tanker süllyedt el partjainak közelében. Ám az Erikából egyszerre zúdult ki az olaj, és a Reuters szerint a franciák úgy vélik, a mostani, folyamatos olajszivárgás ellen nehezebb védekezni.
A spanyol lapok becslése szerint a Franciaország felé úszó olajfoltok akkora vízfelületet fednek be, mint New York City területe. A tengeri olajszállítás új uniós biztonsági szabályainak megalkotását szorgalmazó Franciország a múlt héten azt az igényét is megfogalmazta: induljon vizsgálat a Prestige ügyében a büntetőjogi felelősség megállapításáért. Jacques Chirac köztársasági elnök bírálta az öreg, egyfalú tankereket. Üzemeltetőiket a tenger gengsztereinek nevezte, és kérte Romano Prodit, az Európai Bizottság elnökét, gyorsítsa fel az új, szigorú büntetésre is módot adó szabályozást.
Koncz Zsófia elárulta, melyik rekordot döntik meg idén az Erzsébet-táborok
