A győztes oldal

2003. 01. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még nem tudjuk pontosan, hogy rajongva szeretett szövetségeseink miféle háborúba (háborúkba) tessékelik be hazánkat, azt sem tudjuk, hogy a tejjel-mézzel folyó európai gazdaságból minemű nedvek csurrannak-cseppennek nekünk, de a kínzó bizonytalanság érzetét ne engedjük rátelepedni nemzetünk lelkére. Hivatott vezetőink megnyugtatóan fuvolázzák fülünkbe: történjék bármi, ezúttal végre-valahára a győztesek oldalán állunk. Ez jól hangzik, ám történelmi tapasztalatainkat számba véve, nem igazán derűs perspektíva. Ugyanis a XX. század folyamán mi mindig a győztesek oldalára álltunk, legalábbis csatlakozásunk pillanatában ez volt vezéreink meggyőződése. Ennek ellenére soha nem ülhettünk győzelmi tort, sőt, a sok diadalmas ígéretből semmi jó nem sült ki számunkra. 1914 nyarán azt ígérték, hogy verhetetlen fegyvertársainkkal vállvetve, mire a levelek lehullanak, porig alázzuk ellenségeinket – az eredmény közismert. 1919 tavaszán Kun Béla és tettestársai a világ proletárjaival egyesülendő vitték volna győzelemre a forradalmat – nem jött össze nekik, s a nemzet némi haladékot kapott. 1940 őszén, amikor csatlakoztunk a háromhatalmi egyezményhez, legyőzhetetlen német, olasz, japán fegyverek garantálták a mi diadalunkat is – a következményekről jobb nem beszélni. Aztán egy valódi győztes alá sodródtunk, fél évszázados győzelmi mámor várt reánk. Különösen a békeharc csataterein voltunk sikeresek, hiszen naponta mértünk kiheverhetetlen csapásokat az imperializmusra. A Varsói Szerződés megalakulása után a mi nyilainktól is rettegett Európa, nem beszélve az utolsókat rúgó Amerikáról. Vitéz hadaink a testvéri csapatokkal karöltve legázolták a szintén testvéri Csehszlovákiát – igaz, tizenkét évvel korábban ugyancsak testvéri tankok tiportak le minket. Ebből az a tanulság, hogy testvérháborúban is a győzteshez kell törleszkedni.
Ám nem csak a harctereken voltunk ily elsöprően eredményesek, gazdasági téren is hengereltünk. Bár 1949-ben alakult meg a KGST, igazából csak a 60-as évektől kezdve élveztük áldásos hatását. Akkoriban a Szovjetunió gazdaságilag már utolérte az USA-t, s éppen előzési manőverbe kezdett. A „győzelemre ítélt oldal” jelentései feltartóztathatatlannak hirdették a józan terveken alapuló gazdaság előretörését, s azzal együtt a szocializmus világméretű diadalát. A baráti, testvéri együttműködés keretében a magyar gazdaság is kimeríthetetlen erőforrásokhoz, végtelen nyersanyagkincsekhez, fölényes tudomány-technikai ismeretek tárházához, lenyűgöző termelési tapasztalatok arzenáljához jutott, s szédítő növekedési pályára állt. Ott meneteltünk a győztes oldalon mindaddig, amíg a permanens diadalok súlya alatt a szocialista világrendszer összeomlott. Szerencsére mi nem estünk kétségbe, mert íme, újra a győztes oldalra vergődtünk. Tagja lettünk a NATO-nak, hamarosan belépünk az unióba – csoda, hogy még nem unjuk ezt a töménytelen sikerélményt.
Ha most valaki arra a következtetésre jut, hogy egy kalap alá veszem a kommünt, a háromhatalmi egyezményt, a Varsói Szerződést, a KGST-t a NATO-val meg az EU-val, az téved. Csak annyi a közös bennük, hogy ezek a győztesek oldalán töltött történelmünk jelentős állomásai. Hogy vezetőink mindig a győztes oldalára utaltak bennünket. A dicshimnuszok azonosak, csakúgy, mint az ájtatos jelzők meg a néhány „sajtótisztességben” megőszült bárd, aki pár esztendeje még a Varsói Szerződés fensőbbségét propagálta, manapság pedig a NATO mellett agitál. A tervgazdaság fölényéről szónokolt, most a piacgazdaság mellett kardoskodik. Ez a brancs mindenképp nyerő lesz. Egyébként hogy ki állt a győztes oldalon, az csak utólag derül ki. Még csak nem is egy háborúban, hanem utána, a béketárgyalásokon, jobban mondva az osztozkodásnál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.