A hóra szórt só marja az Andrássy út fáit

Bár a sózás károsítja a környezetet, a havas, jeges járdák, utak csúszásmentesítésére még mindig ezt a megoldást alkalmazzák. A Fővárosi Közterület-fenntartó Rt. is tisztában van a só káros hatásával, aminek használata ellen a környezetvédő szervezetek már régóta tiltakoznak.

Csont Szandra
2003. 01. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Annak ellenére, hogy létezik természetkímélőbb megoldás, az ország nagy részén a hagyományos eljárással jégmentesítenek, vagyis sózással. Alkalmas és kímélőbb megoldás lehetne az egészen apróra zúzott kő, esetleg sóval keverve, vagy a kohósalak (ezeket azonban a hóolvadás után el kell takarítani), a leginkább környezetbarát azonban a fűrészpor, amelynek óriási előnye, hogy tavasszal magától lebomlik, anélkül, hogy károsítaná a környezetet – nyilatkozta lapunknak Ferjencsik Viola, a Rügyecskék Alapítvány vezetője. A betonjárdára, aszfaltútra kiszórt só egy része olvadáskor a hólével együtt beszivárog a talajba, károsítva a növényzetet. Az út menti fű, a facsemeték akár ki is pusztulhatnak – tette hozzá. Emellett a só korrodálhatja az acélszerkezeteket, ezért hidakon, felüljárókon különösen vigyázva kell használni. Budapest hómentesítéséről a Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF) Rt. gondoskodik. A társaság környezetvédelmi osztályán lapunknak azt állították, hogy „pontosan tisztában vannak a só áldatlan hatásával, ezért kellő óvatossággal alkalmazzák”.
A Levegő Munkacsoport kevésbé tartja szakszerűnek az FKF Rt. tevékenységét. – Az Andrássy úton például a fák leveleiben a sózásból eredő kloridiontartalom a megengedett mérték 8-10-szeresét is elérte – vázolta fel kérdésünkre Lukács András, a Levegő Munkacsoport vezetője. Az FKF Rt.-vel szemben Győrben például hat éve a vinasz nevű szeszgyári mellékterméket használják hómentesítésre. A vinasz, a sóval ellentétben, mínusz 8–10 fokon is olvaszt. Igaz, ennek a vegyületnek is van hátránya, a talajba kerülve ugyanis trágyaként viselkedik, és erőteljes növényburjánzást okoz. A természetvédelmi területeken csak homokot szórnak le: a Bükki Nemzeti Parkban is tilos a só használata. Több országban, például Ausztriában már betiltották a hagyományos sózást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.