Adamkus elnök marad?

Ismét elnökválasztás miatt járult az urnákhoz tegnap a litván lakosság, miután a múlt év december 22-én tartott első fordulóban sem a hivatalban lévő államfőnek, Valdas Adamkusnak, sem Rolandas Paksas volt kormányfőnek nem sikerült abszolút többséget szereznie.

György Zsombor
2003. 01. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az első forduló óta ugyan nem készítettek újabb közvélemény-kutatást, az akkor legtöbb, 35 százalékot szerző Adamkus győzelme tulajdonképpen biztosra vehető. A hetvenhat éves Adamkus ugyanis igencsak népszerű hazájában, mivel a lakosság nagy része szerint az ország sokat köszönhet a politikusnak az EU és a NATO felé tett sikeres lépésekért. Ezt bizonyítja, Adamkust tavaly még az év emberének is választották a balti köztársaságban.
Az idős államfő hivatalosan nem kötődik egyik párthoz sem, de maga mögött tudhatja a középjobb széles bázisú támogatását. Népszerűségéhez hozzájárulhat az is, hogy Adamkus az előző rendszer egyik igazi áldozata, hiszen a Vörös Hadsereg elől menekülve 1944-ben az Egyesült Államokba kényszerült távozni.
Az 1991 óta ismét független Litvánia lakossága ráadásul a reformok után most már a helyzet konszolidálására vágyik, s ez szintén Adamkus esélyeit növeli az előző fordulóban csak 19 százalékos eredményt elérő fő riválisával szemben.
Az orosz csapatok 1993-as távozását követően az ország igyekezett mielőbb átalakítani gazdaságát, azzal a céllal, hogy hamar integrálódhasson a nyugat-európai intézményekbe. A kezdeti nehézségek után aztán az elmúlt években jelentős eredményeket értek el. Megreformálták jogrendszerüket, előreléptek a közigazgatás terén és a korrupcióellenes harcban. Mint az EU jövőbeli előőrse, jelentősen megszigorították határaik ellenőrzését. A három balti állam közül mégis Litvániát tartják a legelmaradottabbnak, hiszen politikai konszenzus híján eddig számos gazdasági reformintézkedés maradt el, s komolyabb ipari fejlesztést sem sikerült véghezvinni.
Vilnius számára viszonylag nagy üzletet jelent az orosz olaj fuvarozása a világ piacaira, a két ország viszonyát mégis kissé beárnyékolja, hogy Moszkvát aggodalommal tölti el Litvánia NATO-tagságának esetleges hatása a szomszédos kalinyingrádi orosz enklávéra. Igazi kihívásokat jelent továbbá az ország hatalmas mezőgazdaságának fejlesztése, amit sokak reménye szerint elősegíthet az uniós tagság. Ennek ellenére a magas munkanélküliséggel küzdő lakosságnak csak 41 százaléka támogatja a csatlakozást.
Az EU ugyanakkor mindhárom balti államra számít, s ehhez fenn kell tartaniuk a gyors gazdasági növekedést, és szavatolniuk kell a politikai reformokat. A függetlenségét a három balti állam közül elsőként kikiáltó Litvánia 2,7 millió választópolgára most pedig ismét úgy gondolta, hogy a legnagyobb garanciát ehhez az ellenfeleinél jócskán tapasztaltabb elnök adhatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.