Amerika nem akar bevonulni Észak-Koreába

Hírösszefoglaló
2003. 01. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendkívül súlyosnak és kiszámíthatatlannak nevezte az Egyesült Államokkal kialakult feszültséget szombaton Észak-Korea, miközben Washingtont tette felelőssé az újraindított nukleáris programja miatt mind élesebbé váló vitáért. Az észak-koreai nyilatkozat ezúttal is önvédelmi lépésnek nevezte a plutónium előállítására alkalmas jongjbjoni atomreaktor újraindításával kapcsolatos terveket, megerősítve, hogy a phenjani vezetés kész tárgyalni az Egyesült Államokkal és a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel. Az állásfoglalás utalt arra is, hogy a válság megoldása Észak-Korea szerint meg nem támadási szerződés létrejöttével képzelhető el.
A válság rendezésében egyébként a jelek szerint aktívabb szerepet vállal Oroszország is. A Moszkvában zajló magas szintű orosz– dél-koreai konzultációkkal egy időben Alekszandr Loszjukov orosz külügyminiszter-helyettes szombaton tárgyalásokat sürgetett az Egyesült Államok és Észak-Korea között. – A KNDK nukleáris programja körül kialakult vitát csakis nyugodt és konstruktív módon lehet rendezni – hangoztatta az orosz politikus, kifejtve, hogy a feszültség élezése, a fenyegetések és a szankciók nem vezetnek eredményre. Washington várakozásait illetően Richard Boucher amerikai külügyi szóvivő közölte: azt remélik, hogy Észak-Korea ellenőrizhető módon felhagy nukleáris programjával. A válság diplomáciai megoldásával kapcsolatos amerikai szándék iránt támasztott phenjani kételyeket a szóvivő a következő szavakkal utasította vissza: „Nem áll szándékunkban bemasírozni Észak-Koreába.”
George W. Bush mindeközben felszólította a világ országait, hogy az észak-koreai konfliktus kapcsán egy hangon beszéljenek. – A phenjani rezsimnek fel kell hagynia nukleáris ambícióival – jelentette ki az elnök. Ezzel egy időben az újonnan megválasztott dél-koreai elnök, Ro Mon Hjun egyik közeli tanácsadója megerősítette, hogy Szöul közvetíteni próbál Észak-Korea és az Egyesült Államok között. Ezt a szándékot támasztja alá az is, hogy a napokban dél-koreai elnöki küldött utazik az Egyesült Államokba és Japánba, hogy Észak-Korea nukleáris fegyverkezési programjáról tárgyaljon. Jim Szung Dzsun kül- és biztonsági ügyekben illetékes elnöki titkár Condoleezza Rice-szal, Bush elnök nemzetbiztonsági tanácsadójával és más fehér házi tisztségviselőkkel tárgyal majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.