Amikor gyorsan elfut a szalamandra

Jelentős leépítést tervez a német tulajdonú Salamander cipőipari konszern Magyarországon, ugyanis a cég magyar leányvállalatai közül a bonyhádit bezárják. Ezzel csaknem a duplájára emelkedik a térségben a munkanélküliek száma, mert erre a létszámcsökkentésre senki nem volt felkészülve.

2003. 01. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csípős hideg és fagyos hangulat fogad a Tolna és Baranya határához közeli Bonyhádon. Az ok: bezárják a helyieknek megélhetést adó cipőgyárat. Azt már tudták az itt élők, hogy a tizenötezer fős város iparának jelentős részét kitevő cipőipar évek óta nehéz helyzetben van. Az egyre növekvő félelmek nem voltak alaptalanok, mert a héten kiderült: bezárják a nyolcszázhatvan szak- és betanított munkásnak kenyeret adó német cipőgyárat. A hivatalos indoklás szerint nem a minőséggel volt a baj, egyszerűen nincs kereslet az itt gyártott cipőkre. A bonyhádiak a cég sorsáról elmélkednek, de ha a nyolcszázhatvan dolgozóból nyolcszázhatvanat elbocsátanak, találgatásra nincs szükség. Bezár a gyár!
Hazafelé tartanak a munkások. Egy szokatlanul kedves biztonsági őr ellenőrzi a kilépők csomagjait. Őt egy rendészeti társaság alkalmazza, nem fenyegeti a munkanélküliség. Legfeljebb áthelyezik egy másik településre. A legtöbb dolgozó arcán a feszültség jeleit látni. Egy ötfős női csoport a munkahelyi pletykákat elemzi az utcán. Melléjük lépek, de hirtelen elhallgatnak, kérdésemre sem nyilatkoznak, csak annyit mondanak, hisznek abban, hogy őket nem küldik el, mert a férficipő nyereséges. Úgy tudják, a másik részleg van veszélyben, ahol a női és a gyermeklábbeliket készítik. Amikor továbbmennek, egy negyven körüli házaspárral elegyedek szóba. Biztosat ők sem tudnak, csak azt, hogy jövő hétig kiderül a sorsuk. Széttárt kezekkel mondják: ha bekövetkezik a legrosszabb, megmarad a munkanélküli-segélyből tengődés lehetősége. Közben özönlenek a fáradt és láthatóan ideges emberek a kapun kifelé. Egy magányos nő elgondolkodva cipeli táskáját a havas járdán. Szinte megijed, amikor megszólítom. A férje biztonsági őr, iskolás gyermeküket ketten nevelik. Majdnem elsírja magát, amikor megkérdezem, hogy egy fizetésből is el tudják-e tartani magukat. – Abból nem lehet megélni – rebegi fátyolos szemekkel.
– Harminckilenc munkahelyre várnak jelentkezőket Bonyhádon és a térségben – diktálja a lesújtó adatot Preván Valéria, a Tolna Megyei Munkaügyi Központ igazgatója egy, a gyárbezárással kapcsolatos, rögtönzöttnek látszó bonyhádi sajtótájékoztatón. A térség munkaerő-befogadási képessége igen gyenge. Az újólag jelentkező nyolcszázhatvan álláskeresővel gyakorlatilag nem tudnak mit kezdeni. Varga Szilárd alpolgármester ugyancsak gondterhelt. A városban magas színvonalú a cipészszakmunkás-képzés. Cipészgenerációk nőttek fel Bonyhádon és környékén. Most az oktatást át kell szervezni, mert a hazai könnyűipar egyébként is nagy bajban van. De az oktatásszervezés csak a felnövekvő generációkat segítheti, a megélhetési problémákkal küszködő emberek helyzetén nehéz lesz változtatni. Emellett jelentős helyiadó-bevételtől esik el a kisváros költségvetése, ami miatt esetleg megszorításokat kell eszközölni, vagy egyes beruházásokat el kell halasztani.
Megtudom, hogy ráadásul a bezárás egy másik, kisebb, magyar tulajdonú bonyhádi társaságot is hátrányosan érinthet. A Botond Kft. egy magyar tulajdonú cipőipari kis cég, amely gyárrészlegét adja bérbe a Samonának. Tavaly kétéves szerződést kötöttek, és a gyárbezárásról partnerétől eddig hivatalos értesítést még nem kapott a kft. igazgatója. Vida István borús hangulatban magyarázza, hogy szerinte ez egy folyamat része, amely az erős forinttal kezdődött.
– 2000-ben még 265 forintot kaptunk egy euróért, ma pedig már csak 230-at. Közben emelkedett a minimálbér, s bár mi főként belső piacra termelünk, az exportot agyoncsapta, hogy még a beígért adókedvezmények is elmaradtak.
Az adókedvezményeket firtató kérdésemre adott szűkszavú válaszából kiderült, hogy a szocialisták által meghirdetett kedvezményeket sem érzékeli a gazdaság. A magyar könnyűipar szerinte is nehéz helyzetben van. A Botond Kft.-nek jelentős bevételt hoz a német cégnek bérbe adott ingatlan bérleti díja. Ha a Samona bezár, lehet, hogy e kis magyar cég sorsa is megpecsételődik, ahol valamivel több mint százhúsz ember dolgozik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.