Sanyarú évet zárt az euróövezet, de a remény nem veszett el, legalábbis az Európai Központi Bank (EKB) elnöke, Wim Duisenberg továbbra is bizakodik. – Nem vagyok igazán pesszimista, ésszerűen bizakodom, de a fellendülés nagyon lassúnak ígérkezik – idézte az MTI a jegybankelnököt, aki fontos bizonytalansági tényezőnek nevezte az iraki háborús fenyegetést, ami árthat a fogyasztói bizalomnak. A fogyasztói bizalom azért fontos, mert jelenleg nincs más motorja a növekedésnek Nyugat-Európában. – Csak arról vagyunk meggyőződve, hogy az infláció csökken majd az első fél évben, és az euró felértékelődésével együtt ez növelni fogja a lakosság vásárlóerejét – mondta Duisenberg.
Az Európai Bizottság legutóbbi, december elején kiadott becslése szerint, az első negyedévben akár vissza is eshet a gazdaság az euróövezetben. Utoljára a tavalyi utolsó negyedévben volt GDP-csökkenés az euróövezetben. Az EU-bizottság az átlagos GDP mínusz 0,2 százalék és plusz 0,2 százalék közti alakulását valószínűsítette az euróövezetnek az idei első negyedévre.
A világ vezető közgazdászai mindannyian az iraki konfliktusra koncentrálnak, nem véletlen, hogy a prognózisaikban hangoztatják a konfliktus kockázatát. Az egyik vezető német gazdaságkutató intézet, az Ifo szerint azonban az Irak elleni esetleges háború csak akkor árthat idén a világgazdaságnak, ha a konfliktus elhúzódik, és emiatt tartósan drága lesz a kőolaj. Az Ifo igazgatója, Hans-Werner Sinna a Focus Money magazinnak azt mondta, hogy a háborútól való félelem jobban gyengíti és nyomja a gazdaságot és a tőkepiacokat, mint egy tényleges összecsapás. Ha a háború megkezdődik, és jó a kilátás a gyors befejezésére, akkor hamar megkezdődik a föllendülés a piacokon – mondta a befolyásos gazdaságelemző.
Mindenki Orbán Viktorral akart fotózkodni a repülőgépen
