„Baráti” kézbe került a Népszava

Börcsök Dezső volt MSZMP-s országgyűlési képviselő, az Elmű Rt. egykori vezérigazgatója érdekeltségébe tartozik az októberben bejegyzett Editorial Kft., amely tegnaptól a Népszava tulajdonosa. A megállapodás szerint a kiadás joga továbbra is az ESMA-nál marad.

Swendt Pál
2003. 01. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Börcsök 1986-tól 1998-ig az Elmű elnökeként dolgozott, és az áramszolgáltatói privatizáció egyik főszereplője volt. 1999-ig vezette a német többségi tulajdonba került céget, így szerepe volt abban, hogy az Elmű részesedést szerezzen az ESMA Kft.-ben, amely most lehetőséget adott neki, hogy a lap tulajdonosa legyen.
Börcsök Dezső elnöksége után 2001-ig igazgatósági tag volt az Elműnél, jelenleg az állami tulajdonban lévő Magyar Villamos Művek Rt. felügyelőbizottsági tagja. A Népszava új tulajdonosa a rendszerváltozás előtti utolsó pártállami parlament MSZMP-s képviselője volt.
A Népszavát eddig kiadó NSZ 1999 Rt.-t négy évvel ezelőtt a Happy Land és a Dániel 54 Kft. alapította, amelynek 88 százalékát tavaly júliusban az ESMA Kft. vásárolta meg. Cégbírósági adatok szerint a vállalkozásban 16,67 százalékos tulajdona van az Elmű Rt.-nek. A Elműben ugyanakkor 10,5 százalékos érdekeltséggel rendelkezik Budapest Főváros Önkormányzata, illetve a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumon keresztül egy szavazatelsőbbségi jogokat biztosító részvénye van a magyar államnak. – Ez a lépés az érvényes jogi előírásoknak megfelelően biztosítja, hogy a végelszámolás alatt álló NSZ 1999 Rt. és a lap új tulajdonosa különbözzék – áll az ESMA ügyvezetőjének, Bleuer Istvánnak a közleményében. Bleuer szerint az Editorial Kft. vezetőjével, Börcsök Dezsővel fennálló baráti viszonya lehetővé teszi, hogy az ESMA reklámeszközeivel támogassa a Népszavát, illetve hogy az új kiadó a tulajdonosi jogainak gyakorlását is rá bízza. Az ügylettel Börcsök sem jár rosszul, hiszen bár a tulajdonosi jogokról Bleuer javára lemond, a jogdíjak őt illetik meg. Az NSZ 1999 Rt. egyébként a korábbi években több százmillió forintos veszteséget halmozott fel: korábbi adótartozása miatt az APEH lefoglalta a részvénytársaság vagyonának jelentős részét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.