Európában határozott veszteségek alakultak ki tegnap, míg az amerikai tőzsdeindexek vegyes mozgása a befektetők bizonytalanságát tükrözte. Délután, a pesti tőzsde zárásakor a londoni és a párizsi egy százalék körüli veszteséget mutatott, a frankfurti DAX pedig majdnem két százalékkal állt előző napi szintje alatt. Amerikában a negatív nyitást követő másfél órában a Dow Jones maradt a 0,3-0,4 százalékos veszteségzónában, míg a Nasdaq az előző napi értékén 0,2 százalékkal javított.
Három hónap után első ízben emelkedett decemberben az üzleti bizalom az eurózónában. A tegnap közölt 98,5 pontos decemberi érték mindössze egy tizeddel haladta meg a novemberi bizalmi indexet, s megegyezett az elemzők előrejelzéseinek átlagával. A fogyasztói bizalom viszont tovább romlott: a novemberi –14 pontról a múlt hónapban –16 pontra csökkent.
Frits Bolkestein, az Európai Bizottság tagja az unió belső piaca létrejöttének tízéves évfordulója alkalmából arra hívta fel a figyelmet, hogy a közelgő bővítés „második aratást” ígér. Ezzel arra utalt, hogy a belső piac megléte 2002-ben 1,8 százalékponttal magasabb GDP-t eredményezett, mint amennyi enélkül lett volna a tagországokban. Az elmúlt tíz év alatt 2,5 millió új munkahely létesült a belső piacnak köszönhetően.
A Budapesti Értéktőzsde indexe a kereskedés utolsó szakaszában a napközben elért nyeresége nagyobb részét elveszítve 7909,45 ponton zárt. A vezető részvények közül a Richter fél, a Mol egy százalékkal drágult, az OTP és a Matáv árfolyama 0,2–0,5 százalékkal visszacsúszott. A közepes likviditású papírok közül a Pannonplast emelkedett ki 4,5 százalékos drágulásával, a Danubius 1,8 százalékkal, a Rába 1,4 százalékkal lett olcsóbb. Háromszázalékos drágulás után, 980 forinton állapodott meg a kárpótlási jegy árfolyama.
„Arcátlanság azt állítani, hogy Ukrajna áll legközelebb az EU-tagsághoz”
