A Chicagói Árutőzsdén az 52. héten az ünnepek miatt mindössze három napon volt kereskedés. A kukoricapiacon az elszámolóárak a hét egészét tekintve márciusi szállításra maradtak a 93 dolláros tonnánkénti ár körül, bár hét közben az USA mezőgazdasági minisztériuma (USDA) vártnál magasabb exportadatainak hatására 94,50 dolláros tonnánkénti árra is emelkedett. A búza elszámolóárai márciusra 127,6 dollárról 123,2 dollárra estek tonnánként egy hét alatt. Ez elsősorban a nagyon gyenge exportadatoknak köszönhető, de az Oroszország és Egyiptom hosszú távú együttműködéséről szóló tárgyalások is negatívan befolyásolták az árakat. Argentínában a búza 52 százalékát már betakarították és 13 millió tonna körüli termést várnak. Ukrajnából továbbra is nagyon kemény télről érkeznek hírek, komoly fagykárok keletkezhetnek a vetésekben, mert a földeket nem védi hótakaró.
Az Agrograin Rt. elemzése szerint a gabonapiacok a következő héten csendesek maradnak, nagyobb ármozgások nem várhatók. Változást a január 10-én megjelenő USDA-adatok és előrejelzések hozhatnak.
Sem a szójadara-, sem a hallisztpiacon nem történt érdemi változás az előző héten. A szójadaránál ünnepi, kis volumenű forgalom volt alig változó szinteken, többek közt a kedvező dél-amerikai időjárásnak köszönhetően. A hallisztpiac a halászati tilalom miatt szilárd.
A Budapesti Árutőzsde az ünnepek alatt zárva tartott, s a kereskedés ma indul meg. A jegyzett termények az 51. heti záróárakon kezdik a kereskedést. A búza márciusra 22 560, az extrabúza 23 700, a takarmánykukorica 22 000, a takarmányárpa 19 500, az olajnapraforgó 62 000 forintot ért az 51. hét utolsó kereskedési napján.
Az elmúlt hét érdekessége volt az az orosz bejelentés, amely az idén jelentősen befolyásolhatja az Európai Unió (EU) gabonapiacát és húskereskedelmét is. Az orosz kormány ugyanis bejelentette, hogy kvótákkal fogja korlátozni a húsbehozatalt a hazai termelők védelmében, miután dömpingvizsgálatok megállapították, hogy túlzott az EU-ból érkező import. A következő három évben évi 1,05 millió tonnára kell leszorítani a baromfihús behozatalát, évi 420 ezer tonnára a marhahús és évi 450 ezer tonnára a sertéshús importját. Ez a rendelkezés tulajdonképpen válaszlépés arra, hogy decemberben az EU-országok mezőgazdasági miniszterei jóváhagyták a jövő évi gabonaimport-kvótákat.
Az EU mezőgazdasági biztosa, Franz Fischler december elején azt mondta, hogy az EU kész megállapodni Oroszországgal és Ukrajnával a kedvezményes kvótán belül garantálandó részükről. Oroszországnak utóbb 600 ezer tonnás kedvezményes vámú gabonakvótát kínáltak a világkvótarendszeren belül, de az orosz kormány ezzel elégedetlen volt. Oroszország eredetileg ötmillió tonnás, Ukrajna hárommillió tonnás kedvezményes vámú kvótát követelt magának az unióban. Ukrán számítások szerint, ha semmi sem változik, akkor legfeljebb 500 ezer tonna gabonát exportálhatnak jövőre az EU-ba.
Válaszként az orosz és az ukrán kormány ellenintézkedésekkel fenyegetőzött, és az orosz kormány már december elején felvetette a kvóták megállapítását és a vám emelését a különféle húsokra. Mindez erősen sújthatja az EU-országok orosz exportját. A különböző húsfélék vámtételeinek megemlése tehát válasz az EU által meghatározott orosz gabonaszállítmányok korlátozására. Ha egyik fél sem változtat álláspontján, akkor átrendeződhet az unió gabonapiaca és az orosz húspiac is.
„Arcátlanság azt állítani, hogy Ukrajna áll legközelebb az EU-tagsághoz”
