Csatát nyert Jászfalu

Solymáron már évek óta működő, az USA-ban betiltott technológiát alkalmazó autóalkatrész-gyár áttelepítését akadályozták meg civil szervezetek Pilisjászfalu térségében, a nagyszénási Európa-diplomás természetvédelmi terület közelében.

Török László
2003. 01. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pilisjászfalu térségében 2000 októberében kezdte meg a Johnson Controls Magyarország Kft. (JCA) egy új, úgynevezett PU-habosítással készítendő, műanyag autóalkatrészek gyártásával foglalkozó üzem építését. A környék civil szervezeteinek heves tiltakozása miatt azonban még abban az évben leállították a munkálatokat, majd az ügyben több peres eljárásra és alkotmánybírósági beadványra is sor került. A civilek szerint a cég olyan technológiát szeretett volna alkalmazni, amelyet az USA-ban 2001-ben betiltottak, mert a gyártás egy szakaszában metilén-kloridot (diklór-metánt) alkalmaztak, amely az USA környezetvédelmi hatósága (EPA) szerint rákkeltő szennyező anyag, és káros hatást gyakorolhat a légzőszervekre és az idegrendszerre. A Piliscsabáért Egyesület és a Pilisjászfalu Tájvédő Közhasznú Egyesület, majd a Solymári Környezetvédők Egyesülete ezért környezetvédelmi precedenspert indított 2001-ben a JCA ellen a műanyaggyár ügyében.
Az elsőfokú bíróság decemberi végzésében azonban a Pilisjászfaluval kapcsolatos környezetveszélyeztetést „idő előttinek” minősítette, mivel a gyár még nem kezdte meg működését. Ezt a döntést a civilek megfellebbezték, mert a bíróság többszöri bizonyítási indítványra sem rendelt ki környezetvédelmi szakértőt.
A per során kiderült, hogy Magyarországon a JCA tevékenységét felügyelő hatóságok egyike sincs tisztában azzal, hogy a gyár pontosan milyen veszélyes anyagokat használ fel – jelentette ki Deli Árpád, a Piliscsabáért Egyesület alelnöke. Ezen tények alapján különösen aggasztó, hogy az eseti bírói magatartás segítséget ad a hatóságok előtt sem teljesen ismert tevékenység fedezésére – tette hozzá.
– Sérti a környezetvédelmi törvény alapelveit a környezetvédelmi hatóságok jelenleg általánosnak mondható gyakorlata, amelyben rendre a gyártó által megadott adatok alapján – megfelelő ténymegállapítás és környezeti alapállapot- elemzés nélkül – adnak engedélyeket a beruházásokra és csak az ipari létesítmény próbaüzemelésekor mérik be, hogy a technológia alkalmas-e a határértékek betartására – nyilatkozta lapunknak Kiss Antal, a Piliscsabáért Egyesület elnöke.
A szervezetek aggályaikat levélben elküldték a miniszterelnöknek, a legfőbb ügyésznek, az Országos Igazságszolgáltatási Tanács elnökének és a környezetvédelmi és az igazságügyi miniszternek.
Kékesi László, Pilisjászfalu polgármestere lapunknak elmondta: a szóban forgó területen nem fogják felépíteni az üzemet, helyette egy logisztikai központ létesül a JCA kivitelezésével, ahol készárukat fognak raktározni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.