Magyarország évtizedek óta legnagyobb vonzású idegenforgalmi desztinációja Budapest. A csodálatos természeti környezet, a megőrzött építészeti örökség, a történelmi hagyományok, a kulturális gazdagság és a város hangulata turisták ezreinek kínál maradandó élményt. Ugyanakkor az utóbbi években olyan tendenciák is tapasztalhatók, hogy a város turisztikai vonzereje csökken, Budapest kezd lemaradni a közép-európai városok versenyében.
A Matur szerint az idegenforgalom sajátos problémái nem jelentkeznek eléggé markánsan a fejlesztési és intézkedési tervekben, a városvezetés mindennapi gyakorlatában és a budapesti lakosság szemléletében. A Matur úgy véli: napjainkban Budapest turisztikai vonzerejét számtalan elhibázott adminisztratív intézkedés, korlátozás, törvénytelenség és érdektelenség sújtja, amelyek megszüntetése nem követel megoldhatatlan gazdasági kiadásokat és közigazgatási feladatokat.
A Matur javasolja, hogy hozzanak létre a fővárosi önkormányzat szervezetében egy turisztikai integrációs ügyosztályt, amely idegenforgalmi szempontból véleményezi és összehangolja az egyes osztályok intézkedéseit, eljár a napi problémák intézésében, és összegyűjti a turizmus szakmai szervezeteinek észrevételeit, panaszait.
A szakmai szervezet kezdeményezi, hogy ellenőrizzék az idegenforgalmi adóbevételek visszaforgatását, s jelentős részüket fordítsák az idegenforgalmi infrastruktúra fejlesztésére. Továbbá szemléleti változást tartanak szükségesnek az idegenforgalmi pályázatok kiírásában és elbírálásában, hogy a nagyberuházások mellett a turisták kényelmét, életminőségét javító infrastrukturális fejlesztések, a városképet gazdagító üzleti, vendéglátási kisvállalkozások nagyobb támogatásban részesüljenek. A minőségi turizmus megköveteli, hogy színvonalas kínálatot nyújtsunk a város egész életében, nem csak a külföldi beruházások zárt falai között – szögezi le a Matur, kiegészítve azzal, hogy a budapesti rendezvények pályáztatását célszerű lenne előrehozni, s nem a tárgyévben dönteni a tárgyévről.
A Matur úgy véli: a fővárosi parkolási rendszer koncepciójának átdolgozásával kijelölt parkolóhelyek kialakítása szükséges a városnéző autóbuszok számára. Ezt követően pedig tartózkodási parkolókat kell a turistabuszok részére kialakítani a belvároson kívül.
A frekventáltabb helyeken olyan jegykiadó automatákat kellene felállítani, amelyek eurókártyával működnek, és legfeljebb jegytömböt vagy napi jegyet adnak ki – javasolja a Matur. A jegy nélkül utazó turisták pedig ne büntetést fizessenek, hanem az ellenőrtől emelt árú jegyet vásárolhassanak. Ezeket az ellenőrök szigorú elszámolású jegytömbből adnák, így elejét lehetne venni a vitáknak, visszaéléseknek.
A Matur közli: a főváros katasztrofális köztisztasági helyzete nemcsak a turisták, hanem a város lakóinak is egyik legkellemetlenebb „élménye”. Anyagi eszközökre, szemléletváltoztatásra és törvényi szabályozásra egyaránt szükség lenne. A javulás érdekében a következő intézkedéseket látják szükségesnek: meg kell tisztítani a reklámanyagokkal összeragasztott falakat, irányítótáblákat, lámpaoszlopokat, s a szórólapok tulajdonosait következetesen büntetni. A Fővárosi Köztisztasági Hivatal eszközállományának és létszámának növelése is elengedhetetlen. Továbbá közhasznú munkával lehetne a nagy forgalmú városrészek járdáit tisztán tartani. Több – városképbe illeszkedő – szemétgyűjtőt szükséges elhelyezni az utcákon. A világvárosra nem jellemző, bazárszerű árusítást megszüntetné a Matur a Duna-korzón és a Belváros mellékutcáiban.
A szervezet véleménye szerint az egész város közbiztonságával komoly problémák vannak, ezért szükséges a térfigyelő rendszerek további kiépítése is. A felállított turisztikai rendőrség tényleges működtetése, létszámának és eszközeinek bővítése szintén megoldásra vár.
A szakmai szervezet felhívta a figyelmet arra, hogy évek óta húzódó probléma a jogosulatlan idegenvezetés folyamatos ellenőrzése, szigorú büntetése, aminek megoldása kiemelt feladat lenne.
Végül arra hívja fel a figyelmet a Matur, hogy a visszaélések és csalások megakadályozása érdekében érvényt kell szerezni az osztályba sorolási és árfeltüntetési rendelkezéseknek. A hiteles árakkal ellátott étel- és itallapok meglétét a számlaadási kötelezettséghez hasonló szigorral kellene ellenőrizni és elmulasztását keményen megbüntetni.
„Arcátlanság azt állítani, hogy Ukrajna áll legközelebb az EU-tagsághoz”
