Él a Hattyúház-bérlet

Nem tervezi a hattyúházi irodabérleti szerződés felbontását Kiss Elemér, a MeH-et vezető miniszter – derül ki Répássy Róbert (Fidesz) kérdéseire adott válaszaiból. Mint ismert, a honatya több kérdést is intézett Kiss Elemérhez, amelyekben Keller László közpénzügyi államtitkár tevékenységéről és a Medgyessy-kormány közbeszerzéseiről érdeklődött.

Gidró Kriszta
2003. 01. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miniszter szerint a MeH által fizetett bérleti díj nem magasabb a főváros I. kerületében kialakult normál piaci árnál, ezért a bérleti szerződés nem gazdaságtalan és nem tisztességtelen. Kiss Elemér szerint ugyanakkor a Területfejlesztési Hivatal elnöke hibát követett el akkor, amikor a bérleti szerződést megelőző közbeszerzési eljárás során csupán egyetlen ingatlannal foglalkozott.
Kiss a válaszban cáfolja, hogy jelentősen emelkedett volna a Miniszterelnöki Hivatal létszáma. Szerinte a kormányváltáskor összesen 667 fős hivatalt vettek át. A MeH jelenlegi létszáma 692 fő, a növekedést a minisztériumok közötti feladatátcsoportosítások okozták. A válaszból az is kiderül, hogy a MeH legfeljebb 780 főt alkalmazhat, ám a létszámot eddig nem töltötték fel.
*
A Kossuth téri jégpályával kapcsolatos kérdésre a miniszter azt válaszolta: összesen 24 pályázót hívtak meg a tárgyalásos eljárásra. Tíz céget a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium, illetve a jégkorcsolya-szövetség javaslata alapján, tíz további céget pedig egy rendezvényszervező lista alapján választottak ki. További négy cég önként jelentkezett Medgyessy Péter bejelentése nyomán. A válaszból nem derül ki, hogy a győztes Szín-lap Bt. a meghívottak vagy az önként jelentkezők között volt-e. Emlékezetes: a 100 ezer forint alaptőkéjű bt. tulajdonosa egy szocialista önkormányzati képviselő édesapja. A jégpályát nem is ez a társaság építette meg, hanem megbízást adott egy osztrák cégnek. Kiss Elemér szerint az egyetlen érvényes pályázat a Szín-lap Bt.-é volt. Az idő rövidségére és a Szín-lap nagy rendezvények lebonyolításában szerzett tapasztalataira való tekintettel döntött úgy a bírálóbizottság, hogy ezt a céget bízza meg a jégpálya megépítésével.
Kiss Elemér szerint Keller László hatáskörének megfelelően áttekintette a Területfejlesztési Hivatal irodabérletével, illetve a Kossuth téri jégpálya létesítésével kapcsolatos közbeszerzési eljárásokat. Korábban ugyanakkor a közpénzügyi államtitkár Deutsch Tamás vizsgálatot szorgalmazó felvetésére azt reagálta: „Minden egyes 5-10 millió forintra, amire fölhorkan Deutsch Tamás, nem tud vizsgálatot indítani az ember.” A MeH-et vezető miniszter ugyanakkor kijelenti azt is, hogy Keller László pártatlanul és szigorúan szakmai szempontok alapján végzi vizsgálatait. A közpénzügyi államtitkár tevékenységéről szólva Kiss Elemér azt tudatja, Keller László nem végez cégátvilágítási tevékenységet, és ilyen feladatokat az államtitkárság sem lát el. A miniszter egyik válaszából kiderül az is: nem látja jogszabályi akadályát annak, hogy állami tulajdonban lévő társaság gazdálkodását egy magánszférához tartozó cég vizsgálja. Répássy Róbert ugyanakkor úgy véli, hogy az állami cégek átvilágítását az Állami Számvevőszéknek vagy a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalnak kellene elvégezni.
Kiss Elemér közölte: közbeszerzési tárgyalásos eljárást folytatott a MeH a tavalyi október 23-i nemzeti ünnep állami rendezvényei szervezési és lebonyolítási jogának odaítélését megelőzően. Arra a kérdésre, hogy mi alapján nyerte el a megbízatást a Gála Party Service Kft. a miniszter azt felelte: a hét felkért cég közül négy nyújtott be ajánlatot, amelyek közül az öttagú bírálóbizottság a szóban forgó társaság ajánlatát ítélte a legelőnyösebbnek, mert az volt a legolcsóbb és a legszínvonalasabb is egyben. A cég 1996 óta folyamatosan teljesít kormányzati megrendeléseket, állandó partnereik között szerepel egyebek mellett a Miniszterelnöki Hivatal, a volt Országimázs Központ, a Happy End Kft., a Honvédelmi Minisztérium.
Kiss Elemér a válaszban közölte azt is: a Proware Kft. összesen 8,1 millió forint plusz áfáért világította át az állami tulajdonú In-Forrás Kht.-t. Közbeszerzési eljárást nem kellett lefolytatni, mert a megbízási díj összege nem éri el a közbeszerzési értékhatárt. Keller László ugyanakkor az In-Forrással kapcsolatos feljelentését nem a Proware jelentésére alapozta, hanem más, a hatásköre alapján rendelkezésére álló információra – áll Kiss válaszában.
– Tizennyolc személygépkocsit vásárolt a Miniszterelnöki Hivatal a kormányváltás után és azzal összefüggésben, míg tizenkét autót az egyébként is tervezett cserék miatt vett meg a kancellária – tájékoztatott Kiss Elemér. Az utóbbi százmillió-hatvankilencezer forintba, az előbbi 126,591 millió forintba került. A Miniszterelnökség Közbeszerzési és Gazdasági Igazgatósága a kormányváltást követően 66 mobiltelefont vásárolt 2,195 millió forint értékben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.