Értesüléseink szerint a szerencsi, a szolnoki és a hatvani cukorgyárak vezetői a héten tárgyalásokat folytattak új tulajdonosuk, a braunschweigi Nordzucker AG képviselőivel. A tárgyalás részleteiről a hazai vezetők azonban információval, részletes felvilágosítással csak az anyacég jövő heti hivatalos közleménye után szolgálhatnak. Ekkor kiderülhet, hogy a német cég milyen szándékkal szállt be a hazai cukoriparba: valóban terjeszkedni kíván, vagy csak egyszerűen piacot vett. Annyit még érdemes tudni, hogy az európai cukorgyártás bölcsője és a mai kutatás fellegvára is Braunschweigben van. A tulajdonosváltást megelőzően decemberben véget ért a cukorfeldolgozási kampány, és mindhárom gyártó befejezte a feldolgozást. Fischer Béla, a Magyar Cukor Rt. vezérigazgatója úgy értékelt, hogy először zajlott le az EU-szabályozáshoz nagyban hasonló kvótarendszer alpján a cukorgyártási kampány. A cég két gyára az idén 130 ezer tonna cukrot állíott elő 946 ezer tonna cukorrépa feldolgozásával. Petőházán az idén 591 ezer tonna cukorrépából 80 ezer tonna cukrot, a kaposvári gyárban 355 ezer tonna alapanyagból 50 ezer tonna cukrot termeltek. Fischer rámutatott, ahhoz, hogy a magyar cukoripar versenyképes maradjon az uniós csatlakozás után is, az ágazat oldaláról további fejlesztésekre, állami oldalról pedig hatékony piacvédelemre van szükség. Véleménye szerint a jelenlegi ár- és piacvédelmi rendszer nem nyújt kellő védelmet a hazai gyártóknak az import cukorral szemben, pedig Magyarország cukorellátása hazai termelésből megoldható.
Tóth Zoltán, a Magyar Cukor Rt. értékesítési leányvállalata, az Agrana Magyarország Értékesítési Kft. ügyvezető igazgatója elmondta: Magyarországon a cukor ára jelenleg mintegy 25-30 százalékkal marad el az uniós átlagtól, és a csatlakozással az áraknak közeledniük kell egymáshoz. Véleménye szerint a csatlakozás évére 15-20 százalékos ármozgás prognosztizálható, ami azonban nem egyszerre, hanem egy folyamat részeként valósulhat meg.
A kabai Eastern Sugar Rt. cukorgyárába 660 ezer tonna répa került 12 500 hektáros termőterületről, és ebből szeptember 20-tól december elejéig 87 ezer tonna cukrot állítottak elő. Madarász László vezérigazgatótól megtudtuk, a répa terméseredményei jók voltak, az év eleji részleges aszálykárt a szeptemberi csapadék többnyire kompenzálta. A répaellátás a kampány során folyamatos volt, a gyár napi tízezer tonna feletti alapanyag-mennyiséget dolgozott fel, ami igen jónak mondható. A gyártott cukor minőségét kiválónak ítélték: többnyire az európai 1. és az európai 2. minőségben tudták a kristálycukrot előállítani.
Tavaly a kabaiak húsz százalékkal kisebb termőterülettel indultak, mert 2001-ben a termés kiemelkedően magas volt, a piac viszont nem követte a termékmennyiség növekedését. A felesleg levezetésére húszezer tonnányi cukrot exportálni kényszerültek, ami nem tekinthető igazán sikernek, hiszen a világpiaci cukorárak többnyire nyomottak. A jelenlegi piaci viszonyokról szólva Madarász László rámutatott, igen erős az importnyomás, ami a környező országok jó termeléséből és az alacsony szintű hazai piacvédelemből adódik. A helyzet javult, amikor a turistaimport visszaszorítása érdekében a vámmentesen behozható napi cukormennyiséget ötven kilogrammról egy kilogrammra szállították le egy vámrendelettel.
Madarász László elmondta: az ország négyszázezer tonnányi cukorkvótát szeretett volna kapni az EU-tól, és ezt sikerült is elérni. A kvóta az egész iparág számára elfogadható, de kedvező az Eastern Sugar Rt. szempontjából is, hiszen a rájuk eső mennyiség 107 640 tonna.
A tavalyi szezonban 316 ezer tonna répából 44 ezer tonna cukrot állítottak elő a Szolnoki Cukorgyár Rt.-nél – tájékoztatta lapunkat Domonkosi Imre, a részvénytársaság vezérigazgatója. Ez a mennyiség piaci helyzetünknek megfelelő – mondta a szakember, de a répát és készterméket tekintve nagyjából egyharmaddal kevesebb a tavalyinál. Tavasz óta zökkenőmentesen halad a termelőegység ötvenezer tonnás cukorsilójának az építése. A másfél milliárd forintból felépülő cukorsiló az országban egyedülálló méretű, és előreláthatólag szeptemberben állítják majd termelésbe.
***
Magyarország európai uniós cukor- és izoglükózkvótája
Kvóta Elfogadott kvóta Megjegyzés
Cukor A kvóta (t) 400 454 Az 1996–1999-es évek
adatai alapján (hazai fogyasztás)
Cukor B kvóta (t) 1230 WTO-engedélyezett export,
az A kvóta 0,31 százaléka
Izoglükóz A kvóta (t) 127 627 A dán csomagban szereplő
javaslat alapján
Izoglükóz B kvóta (t) 10 000
Forrás: FVM
Gál Kinga: Az EP Patrióták frakciója szavazatával nem támogatja az új, Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottságot