Elhúzódó vita a Kaszpi-tenger felosztásáról

Ma Teheránba érkezik Igor Juszupov, orosz energiaügyi miniszter. A tervek szerint elsősorban az iráni–orosz energiaszektor együttműködésének előmozdításáról fog tárgyalni iráni partnereivel, de alighanem szóba kerül majd az energiahordozókban gazdag Kaszpi-tenger is, amelynek felosztásáról a két országnak és az érintett szovjet utódállamoknak még nem sikerült megállapodniuk. Erről a kérdésről faggattuk Mehdi Szafarit, az iráni külügyminiszter Kaszpi-tengeri ügyekért felelős helyettesét.

Kovács Mária
2003. 01. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Teherán. Több mint tíz évvel a Szovjetunió széthullása után még mindig nincs megegyezés a parti államok között a Kaszpi-tenger felosztásáról. A tárgyalások vontatottan haladnak, sajátos egyensúlyi helyzet alakult ki a homlokegyenest eltérő nézetek között. Milyen elv mentén halad az egyeztetés?
– A Szovjetunió szétesése után a parti országok száma kettőről ötre szaporodott. A Szovjetunió és Irán között két egyezmény is létrejött a Kaszpi-tengert illetően, ezeket azonban nem csupán a parti országok számának megváltozása tette idejétmúlttá, hanem az is, hogy olyan fontos kérdésekre nem terjedtek ki, mint a környezetvédelem és a mederben található természeti kincsek. Irán az említett szerződéseket érvényesnek tekinti, de elismeri, hogy több tekintetben kiegészítésre szorulnak. A parti országok dolgoznak ezen, s 1996-ban – az ügy fontosságára való tekintettel – szakértői szintről külügyminiszter-helyettesi szintre emelték a tárgyalásokat, és abban is megállapodtak, hogy a megszületendő döntésnek egyhangúnak kell lennie a Kaszpi-tenger felosztása ügyében . Az azóta megtartott hét tárgyalás vezérfonala ez volt, de sajnos döntés még nem született.
– Néha úgy tűnik, mintha nem volna mindegyik országnak egyformán sürgős megegyezni…
– Minden ország a maga szemszögéből tekint a felosztás kérdésére, így Azerbajdzsán és Kazahsztán elsősorban gazdasági aspektusból, míg Oroszország számára fontosabbak a biztonságpolitikai szempontok. Türkmenisztánnak nem igazán központi kérdés az osztozkodás, mert nagy földgázkészletei vannak másutt. Irán számára a kérdés gazdasági és biztonságpolitikai vonatkozása egyaránt fontos, de a biztonságé a főszerep. Eddig azért nem sikerült megállapodni, mert mindegyik ország körömszakadtáig ragaszkodik a maga szempontjainak érvényesítéséhez.
– Meglepő, hogy Azerbajdzsán sem hajlik engedményekre, hiszen érdeke, hogy végre döntés szülessen a felosztásról, s kutathasson olaj után a jelenleg vitatott területen. Miként áll e kérdéshez Irán?
– Kazahsztán és Azerbajdzsán is azt állítja, hogy költségvetési bevételeinek több mint ötven százaléka az olajból származik. A kazahok az oroszokkal együtt kezdték szorgalmazni a meder felosztását 1998-ban, azzal, hogy a víz továbbra is közös birtok legyen. Azerbajdzsán is a meder felosztása mellett van, egyebekről még nem nyilatkozott. Irán elsődlegesen a kondomínium, vagyis a közös birtoklás, a természeti kincsek együttes kitermelése, az abból származó jövedelmek elosztása és a környezet megóvásáért való közös felelősségvállalás híve. Mindemellett kész alkalmazkodni a többi parti ország álláspontjához, de csakis a meder és a víz együttes felosztásába hajlandó belemenni, vagyis ellenzi, hogy kétféle elv érvényesüljön. Azt is világossá tette, hogy amíg a felosztás meg nem történik, helyteleníti a szénhidrogén-kutatást a vitatott területeken. Ragaszkodik az egyhangú döntéshez, nem fogadja el a különalkukat, a két- vagy háromoldalú megbeszélések csakis a közös döntés előkészítését szolgálhatják.
– A Kaszpi-tengeri játszmában két nagy ország érdekelt. Ha Irán és Oroszország meg tudna egyezni a felosztásban, el tudná-e fogadtatni a kisebbekkel?
– A mi célunk az, hogy a Kaszpi-tenger vidékén béke és stabilitás legyen. Magunk is folytattunk kétoldalú egyeztetéseket, de változatlanul meggyőződésünk, hogy a döntésnek valamennyi érintett ország beleegyezésével kell megszületnie.
– Van-e megbízható kutatási adatuk arról, hogy mennyi kőolaj, illetve földgáz van a Kaszpi-tenger alatt? Az időnként felröppenő adatok elég ellentmondásosak.
– Valóban, egyes országok ugyanis eltúlozzák a vélelmezett készleteket, mert így szeretnék magukhoz édesgetni a külföldi befektetőket. Nem merném állítani, hogy a Kaszpi-tenger alatt egyáltalán nincs gáz vagy olaj, de azt sem, hogy a Perzsa-öbölbelivel vetekszenek a készletek. Az olajtársaságok ez idő szerint inkább azért marakodnak, hogy jelen legyenek. Iránnak, jelenleg úgy tűnik, nagyobb készletei vannak a szárazföldön.
– Mi Magyarországon azt hiszszük, de Európában és a földkerekségen is sokan úgy vélekednek, hogy a világnak ebben a részében kirobbant konfliktusok hátterében mégis az olaj, illetve az energiaforrások birtoklása áll.
– Sajnálatos módon az energiakérdést ebben a térségben túlságosan áthatja a politika. Itt van például a Baku–Ceyhan kőolajvezeték ügye. A gazdaságos szállítási útvonal Iránon keresztül vezetne, de nem a gazdasági, hanem a politikai szempontok voltak a döntők a nyomvonal kijelölésében. Mi a magunk részéről jeleztük, hogy készek vagyunk a Kaszpi-tengeri olaj tranzitálására, ha valaki erre igényt tart.
– Kik lennének a potenciális felhasználók?
– Sok országnak van szüksége olajra Amerikában, Európában, például Magyarországnak is.
– Említette, hogy az energiakérdést túlságosan áthatja a politika. Lehetséges-e, hogy a majdan megszülető döntést a Kaszpi-tenger felosztásáról külső politikai érdekek diktálják?
– Azt nem mondanám, hogy döntő szavuk lehet benne, de kétségtelen, hogy ezek a külső érdekek nagyon bonyolulttá tették a helyzetet. Ha valóban érdekük a rendezés, aminek így kellene lennie, akkor a parti államokra hagyják a döntést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.