Európában van jövője a monarchiáknak

A kelet-közép-európai rendszerváltozások hajnalán, 1990 táján több államban is felvetődött, hogy valamilyen módon vissza kellene nyúlni a monarchia intézményéhez. Ma azt tapasztaljuk, hogy minden egyes országban másképp rendezték viszonyukat a második világháború előtt uralkodó koronás főkkel. A Karagyorgyevicsek szerbiai „restaurációja” nem járt sikerrel, és nem térhetett vissza trónjára Mihály román király sem. Ellenkező példa is akad, a volt bolgár cár, II. Simeon kormányfő lehetett hazájában.

Szentesi Zöldi László
2003. 01. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vannak, akik a monarchia intézményét hajlamosak lebecsülni, és valamiféle társadalmi koloncnak, idejétmúlt kormányzati intézménynek vélik. Pedig térségünkben és a kontinens nyugati felében egyaránt jelen vannak az alkotmányos királyságok és nagyhercegségek. Az Európai Unió tizenöt tagállama közül hét monarchia, az egyéni és közösségi jogok, valamint a demokratikus alapelvek legfőbb őre minden országban az uralkodó(nő). A Franco-korszak lezárásaként János Károly közmegelégedésre foglalta el a spanyol trónt, és nem kétséges, hogy a mindenkori belga uralkodó főszerepet játszik a flamandok és vallonok társadalmi békéjének megőrzésében.
Mindez nem jelenti azt, hogy a polgárok egyöntetűen a monarchia híveinek vallják magukat. December végén érdekes hírek érkeztek az alattvalói ragaszkodásáról már-már legendás Svédországból és Nagy-Britanniából.
Némileg meglepő, hogy a svéd parlamenti képviselők csekély többsége támogatná a királyság eltörlését. Hogy ez a kérdés mennyire fontos ügy a skandináv országban, jelzi, hogy a riksdag (svéd parlament) az idén tavasszal állást foglalt a kérdésben. Az indítványt minden valószínűség szerint elutasítják, hiszen a politikusok tudják, hogy a svéd közvélemény határozottan támogatja a királyság intézményét. A megkérdezettek 62 százaléka fenntartaná a jelenlegi államformát, és csak 16 százalék szeretne Svédországban köztársaságot. A közvélemény-kutatások szerint XVI. Károly Gusztáv és családja rendkívül népszerű az országban. Hasonló a helyzet János Károly spanyol király, Beatrix holland királynő és a többi európai uralkodó esetében – személyes varázsuk, közvetlenségük, intelligenciájuk nagyban hozzájárul ahhoz, hogy még a köztársaságpártiak is rokonszenvesnek találják őket.
Ez a kettősség jól megfigyelhető Angliában is, ahol a királyi család népszerűsége független az államforma megítélésétől. Az Observer felmérése szerint a brit polgárok fele elégedett a Windsorokkal, többen megemlítették, hogy mennyire imponáló a királynő teljesítménye, aki ötszáz nyilvános rendezvényen vett részt 2002-ben. A válaszadók 85 százaléka véli úgy, hogy „jó nagykövete Nagy-Britanniának”. Ennek ellenére II. Erzsébetnek még mindig meg kell harcolnia Diana Spencer emlékével – úgy tűnik, a szerencsétlen sorsú hercegnő halála egységbe kovácsolta a királyság ellenzőit. Ma a brit polgárok 50 százaléka hisz abban, hogy húsz év múlva megszűnik a monarchia, igaz, egy évvel ezelőtt még magasabb, 58 százalék volt ez az arány.
A jelenséggel foglalkozó szakemberek egyetértenek abban, hogy a királyság intézményének megkérdőjelezése politikai és generációs okokra vezethető vissza. A baloldali pártok erőteljesebben támogatják a köztársaság bevezetését, és többnyire ugyanígy vélekednek a bevándorlók, akik érzelmileg nem kötődnek a királyi családokhoz. A fiatalabbak a gyorsan változó világ új kihívásaival és politikai racionalitással magyarázzák elutasító szándékukat. Gyakran előfordul, hogy egy családon belül is törésvonalak húzódnak – a nagyszülők királypárti érzelműek, a szülők bizonytalanok vagy közömbösek, a legfiatalabbak pedig a köztársaságot pártolják. Ha igazat adunk Winston Churchill mondásának, miszerint nincs nevetségesebb egy ifjú konzervatívnál és egy agg radikálisnál, akár még azt is megkockáztathatjuk, hogy életkoruk előrehaladtával sokan engedékenyebbnek mutatkoznak a királyság megítélésében. Csakhogy az európai royalizmus nem pusztán nosztalgiakérdés, rendkívül összetett aktuálpolitikai, intézményrendszeri, költségvetési ügy is. Mindenesetre kevéssé valószínű, hogy az európai monarchiák alattvalói nyugdíjaznák uralkodóikat. Hiszen a nemzeti identitásnak II. Erzsébet vagy János Károly éppen olyan része, mint a nemzeti lobogó vagy a himnusz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.