Sűrű füst gomolyog az ausztrál főváros, Canberra fölött. Az elővárosiak – akiknek otthonát a hét végén elérte minden idők legkiterjedtebb ausztráliai bozóttüze – az üszkös épületek között kutatnak megmaradt értékeik után – jelentette a BBC. A hatóságok hasztalanul figyelmeztetik a helyieket: várjanak még, mert a gázszivárgások miatt most már robbanásveszéllyel is számolniuk kell.
Mint arról már beszámoltunk, a tűzvészben négy ember lelte halálát, több százan megsebesültek, és négyszáz ház megsemmisült. A városon kívül már 80 ezer hektár mezőgazdasági, illetve erdőterületet tarolt le a tűz.
A három égtáj felől támadó lángok még tegnap is fenyegették Canberrát. A nyugati elővárosokban a tűzoltók egyelőre urai a helyzetnek, bár attól tartanak, hogy az erős szél és a hőség miatt újra felcsapnak a lángok. A Reuters szerint azzal vádolják őket, hogy az elővárosok védelmét elhanyagolták, felkészületlenül érte őket a hét végi tűzvihar. Mindössze tizenkét tűzoltóautó állt rendelkezésre a 300 ezer ember otthonát fenyegető csapás elhárítására, amely csaknem egy héten át közeledett akadálytalanul Canberrához.
Peter Lucas Smith tűzoltóparancsnok egy sajtótájékoztatón azzal védekezett: a tűzzel fenyegetett peremvárosok nagyon nagy területen fekszenek, így egyszerre nem lehettek jelen mindenütt.
Egy helybéli, aki a szomszédaival közösen tizenkét át órán át harcolt a főváros déli része felé közelítő lángokkal, a Reutersnak azt mondta: több mint különös, hogy egész városrészeket az aggodalom legcsekélyebb jele nélkül hosszú időn át magukra hagytak a hatóságok. Lesújtó véleményét abban a kis utcában fogalmazta meg, amelynek tizenöt házából csak négy menekült meg a pusztulástól. Mások belátóbban vélekedtek, mondván: az eukaliptuszerdőkkel borított dombokon, ahol százméteres magasságba is felcsaptak a lángok, lehetetlen lett volna a tűz útját állni.
A katasztrófa helyszínére érkező John Howard miniszterelnököt a Reuters tudósítása szerint sokkolta a látvány. Azt nem lehet tudni, ő kit hibáztat, a WWF nemzetközi természetvédelmi szervezet ausztráliai szekciója viszont az ausztrál kormányt teszi felelőssé a mind több kárt okozó bozóttüzekért. Szerintük a mostani tűzvész közvetett oka a globális felmelegedés. Ezért pedig John Howard liberális kormánya is felelős, mert nem írta alá a környezetszennyezés és a felmelegedés elleni küzdelem jegyében született kitói egyezményt.
Szinte minden autópályán torlódik a forgalom, mutatjuk a pontos helyszíneket
