Háborút emleget a phenjani vezetés

Az utóbbi napokban felcsillant a koreai válság békés rendezésének lehetősége. Ennek érdekében a dél-koreai vezetés diplomáciai nagyüzemet indított, folyamatosan tárgyaltak, és a nagyhatalmak közbenjárását kérték annak érdekében, hogy Észak-Korea önként adja fel nukleáris programját. Peking és Moszkva után tegnap Washingtonba érkezett a dél-koreai tárgyaló delegáció. Mindeközben a kommunista Észak-Koreában háborús előkészületként értelmezik az amerikai közvetítést.

2003. 01. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nukleáris programjának felújítása miatt nemzetközi büntetőintézkedések árnyékában élő Észak-Korea attól tart, hogy a gazdasági szankciók háborút jelentenének. Éppen ezért – Phenjan szerint – Washingtonnak tárgyalóasztalhoz kellene ülnie.
A KCNA hivatalos észak-koreai hírügynökség a decemberben feltartóztatott, Jemennek szánt rakétaszállítmány elleni amerikai „kalózakciót” bíráló kommentárjában fogalmazta meg álláspontját. A hivatalos közlemény szerint az Észak-Korea elleni amerikai stratégia „totális gazdasági szankciókat” jelent Phenjan „elszigetelésére és megfojtására”.
„A szankciók háborút jelentenek, s a háborúban nincs kegyelem. Az Egyesült Államoknak a háború helyett párbeszédet kellene folytatnia a Koreai Népi Demokratikus Köztársasággal, világosan tudatosítva, hogy nagyon nagy árat kell fizetnie az ilyen meggondolatlan akciókért” – szögezte le kommentárjában az észak-koreai hírügynökség. Kim De Dzsung leköszönő dél-koreai elnök tegnap az Egyesült Államokba küldte legfőbb biztonsági tanácsadóját. A megbízatás nem titkolt célja, hogy összehangolja Washington és Szöul lépéseit, az Észak-Korea elleni diplomáciai hadviselést. Jim Szung Dzsung találkozott amerikai kollégájával, Condoleezza Rice-szal. Az amerikai és dél-koreai diplomaták már hétfőn tárgyalásokat kezdtek az észak-koreai atomprogram körül kirobbant viszályról. Az előzetes megbeszéléseket tegnap további egyeztetések követték, az úgynevezett háromoldalú egyeztető- és felügyelőcsoport tagjai, az Egyesült Államok, Dél-Korea és Japán megbízottai a koreai atomválság békés rendezéséről folytattak eszmecserét. Megfigyelők emlékeztetnek arra, hogy az észak-koreai nuklerális program felújítását világszerte egyöntetűen elítélték – az egymással oly sok kérdésben vitatkozó Egyesült Államok, Oroszország, Kína és Japán vezetői is egyetértenek abban, hogy Phenjant rá kell venni az atomerőmű újbóli bezárásra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.