Ariel Saron izraeli kormányfő biztonsági kabinetje elfogadta a hadsereg javaslatait, miszerint további megtorló csapásokat mérjenek palesztin célpontokra. Döntés született arról is, hogy az izraeli kormány folytatja a palesztin szélsőségesek elleni „célzott akciókat”, továbbá szigorítja a palesztin tisztségviselők mozgási szabadságát. Benjamin Netanjahu külügyminiszter azt javasolta, hogy száműzzék Jasszer Arafat palesztin vezetőt, de minisztertársai nem fogadták el az indítványt.
Jack Straw brit külügyminiszter tegnap sürgette az izraeli kormányt, hogy vizsgálja felül döntését, amellyel megtiltotta a palesztin illetékesek londoni utazását.
Straw a brit kormány nevében a leghatározottabban elítélte a tel-avivi merényleteket. Ugyanakkor rámutatott, hogy az erőszak beszüntetése érdekében szükség van arra, hogy mihamarabb megkezdődjenek az izraeli–palesztin tárgyalások. Tony Blair brit miniszterelnök a jövő keddre hívta Londonba a Palesztin Hatóság illetékeseit, valamint az Egyesült Államok, Oroszország és az Európai Unió képviselőit, hogy megvitassák, milyen intézkedésekkel lehetne életet lehelni az izraeli– palesztin tárgyalásokba. Az izraeli vezetés már a vasárnapi merénylet előtt sem pártfogolta a londoni konferencia ötletét. Ariel Saron kormányfő a tanácskozás meghirdetésekor azzal vádolta meg Tony Blairt, hogy a konferencia megrendezésével „terroristák legitimizálásában” segédkezik.
A két öngyilkos merénylővel együtt legalább huszonöten veszítették életüket a Tel-Avivban vasárnap este elkövetett, kettős pokolgépes robbantásban. Izraeli közlések szerint a merényletekben legalább százan megsebesültek, három embernek válságos, négynek nagyon súlyos az állapota. A halálos áldozatok között két román személy is van, akik vélhetően vendégmunkásként dolgoztak Izraelben. A Fehér Ház szerint nincs mentség az öngyilkos bombamerényletekre, és Izraelnek joga van az önvédelemre. Ari Fleischer szóvivő a vasárnapi terrorcselekménnyel és az izraeli megtorló intézkedésekkel kapcsolatban kijelentette: „Az elnök üzenete Izraelhez ugyanaz, mint korábban is. Izraelnek joga van az önvédelemre többféle módon is, de mindig át kell gondolnia, milyen következményei lehetnek, ha él önvédelmi jogával.”
A Palesztin Hatóság elítélte a terrorcselekményeket. A tel-avivi merénylet elkövetését több palesztin szervezet is magára vállalta, az Iszlám Dzsihád mellett jelentkezett az al-Aksza Mártírjainak Brigádjai nevű fegyveres csoport, valamint a Hamász fegyveres szárnya, az Ezzedin el-Kasszám csoport is.
Az izraeli helikopterek az öngyilkos merényletekre válaszul vasárnap éjszaka tucatnyi rakétával csapást mértek Gázára.
„Arcátlanság azt állítani, hogy Ukrajna áll legközelebb az EU-tagsághoz”
