Az átmenet és a felzárkózás évének nevezte tegnap Németh Imre agrár miniszter az idei esztendőt. A miniszter bejelentette még ezen a héten véglegesítik az idei támogatási rendelet tervezetét, amely végleges formája a hónap végén jelenik meg. A támogatási rendszer a közös agrárpolitika alapelveinek megfelelően, és az EU-ra való áthangolás fényében készült.
Németh Imre elmondta, a támogatások csak azok szemében igazságtalanok, akik Torgyán József kezéből ettek, és úgy látják a múlt évben folyósított támogatások továbbra is járnának nekik. Csak pozitív megkülönböztetés van – mondta, kiemelve: a családi gazdaságok és az őstermelők az idei támogatási keretből magasabb arányban részesülnek, mint a tavalyiból.
A rendelettervezetből kikerült a földalapú támogatás, helyett területalapú támogatást vezet be a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM), amelynek mértéke hektáronként hétezer forint lesz – tájékoztatott Mészáros Gyula közigazgatási államtitkár. A családi gazdaságok megkülönböztetésül kilncezer forntos támogatásban részesülnek, az 1-3 hektáron gazdálkodók pedig választhatnak, hogy a hektáronkénti, vagy a számosállatonkénti tízezer forintos támogatás között. Emellett kiemelt támogatásban részesülnek a tejszövetkezetek, valamint a termelő és beszerző és értékesítő szövetkezetek, a gépkörök, és az erdőbirtokossági társulások, valamint ösztönzik ezek alakítását is. Emellett anyagilag is megerősítik az agrár-környezetvédelmi programot, és több figyelmet fordítanak az élelmiszerbiztonságra is – mondta az államtitkár. Mészáros Gyula lapunknak elmondta: források szempontjából nem tekintik lezártnak a 2003-as évet, elképzelhető, hogy a költségvetési tartalékból még kap pénzeket a tárca, és SAPARD- és PHARE-forrásokból is plusz pénzekhez juthat.
Hétfőn meghirdetik a földért életjáradék programot is, amelynek célja a tiszta tulajdonviszonyok kialakítása, és az osztatlan közös tulajdonok megszüntetése – közölte Bendek Fülöp, a földlapot felügyelő államtitkár.
Glattfelder Béla, a Fidesz agrárszakértője szerint azonban minden híreszteléssel ellentétben a családi gazdaságok szétverése folyik. Ez megmutatkozik az agrárbüdzsé mértékében is, hiszen a 219 milliárdos keret elmarad az agrártörvényben előírttól, amely szerint erre az évre 286 milliárdot kellene az ágazatra fordítani. Látható – emelte ki Glattfelder –, hogy az ágazatot 66 milliárd forinttal megrövidítették, és ez a csökkentett keret nem termeti meg egyetlen agrártermelő felkészülését sem az EU-ra. Különösen a beruházási támogatások öszszege kicsi, ami kifejezetten érzékenyen érinti a családi gazdaságokat.
Jakab István, a Magosz elnöke az agrárbüdzséről úgy nyilatkozott, hogy azt 50 milliárdos determináció, azaz 2002-re vonatkozó kifizetés terheli, ráadásul a 2000-es és a 2001-es 26 milliárd forintnyi SAPARD-forrásokat is teljes öszszegben állították a költségvetésbe. Ezen pénzek nélkül azonban csupán 158 milliárd forint jut a mezőgazdaság megsegítésére – mondta Jakab István, aki úgy látja ezzel az összeggel csak az a baj, hogy nem lehet megduplázni, mert abból az összegből akár még fejlesztésre is futná a termelőknek.
A Magosz elnöke többek közt nehezményzete, hogy az eddig alanyi jogon járó gépvásárlási támogatásokat most pályázati úton lehet elnyerni. A családi gazdaságoknak nyújtandó kilencezer forintos támogatásról pedig úgy nyilatkozott, hogy a plusz kétezer forintos különbség éppen a területi nagyságok között nem szünteti meg a családi gazdaságok és a nagyüzmek közötti különbséget.
Az MDF álláspontját képviselő Font Sándor lapunknak elmondta, a szaktárca által elkészített agrártámogatási rendelettervezet azt mutatja, hogy a jelenlegi kabinet – korábbi gyakorlatát folytatva – a téeszeknek, agrárkamaráknak kedvez és leépíti a családi gazdaságokat. Rámutatott, 2003 az utolsó év az EU-csatlakozás előtt, amikor a mezőgazdaságban ki kellett volna küszöbölni a jól látható versenyhátrányokat. Ehhez azonban az FVM idei költségvetésében szereplő összeg nem elegendő.
***
Vita a vidékfejlesztésről. A BirdLife nemzetközi természetvédelmi szervezet tagjaként működő Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület közleménye szerint a legnagyobb hányadot kell felhasználni az európai uniós csatlakozást követően rendelkezésre bocsátott vidékfejlesztési támogatásokból az eredeti célokra ahelyett, hogy azt az intenzív mezőgazdaságot ösztönző közvetlen kifizetésekre csoportosítanák át. Az egyesület sérelmezi, hogy az EU-csatlakozás pénzügyi feltételeit meghatározó koppenhágai megállapodás lehetővé teszi a vidékfejlesztési pénzek egy részének felhasználását direkt támogatásokra. (MTI)
Szíriai tankok ellen indított támadást Izrael
