Késnek a kis cégek pályázatai

Bár már 2003-at írunk, a kis- és középvállalkozások (kkv) még semmit nem tudnak az új technológiai fejlesztési kölcsönprogramokról és a mikrohitelezés megújításáról. A GKM nemrég közzétett anyaga csak azt ismétli meg: a vissza nem térítendő támogatások helyett itt a kölcsönök kora.

Hunyor Erna
2003. 01. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Előterjesztést készített a Széchenyi vállalkozásfejlesztési programról a Csillag István miniszter vezette Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) az Országos Érdekegyeztető Tanács részére. Ebből annyi derül ki: a támogatásokat hatékonysági mutatókhoz, megtérülési követelményekhez kívánják kötni. Nagyobb szerepet kap az új programban a Széchenyi-terv vissza nem térítendő típusú támogatásai helyett a visszafizetendő kölcsön.
A tárca álláspontja szerint a kisvállalkozások egy része már ma is megfelel a banki finanszírozás követelményeinek, a költségvetési eszközök tehát jobban koncentrálhatók a pénzintézeti ügyfélkörbe még be nem kerülő cégekre – emelte ki az előterjesztés, amely szerint „korszerűsíteni” kell a mikrohitel intézményét is. Mint azt lapunk megírta: így a finanszírozást állami forrás helyett a kereskedelmi bankok, takarékszövetkezetek bonyolítják majd. Az állami segítségnyújtás eszerint csak a hitelekhez szükséges garanciavállalásra, kamattámogatásra korlátozódik.
Az új mikrohitelprogram indulása márciusban várható. A reform bevezetésétől a GKM azt várja, hogy az eddigieknél többen juthatnak a kedvezményes hitelhez, változatlan feltételekkel, azaz a maximum hatmillió forinthoz ötéves futamidőre, jegybanki alapkamattal.
Semmit sem tudni még a tervezett, a modernizációt és technológiai fejlesztést szolgáló hitelprogramról, amelybe bevonják a Magyar Fejlesztési Bankot és a kereskedelmi bankokat. A tárca szerint két év alatt 120–150 milliárd forintnyi hitel kell a vállalkozói beruházások ösztönzésére. A forrást a nagyobb teljesítményű kisvállalkozásoknak, közepes cégeknek kínálják majd, amelyek – a GKM véleménye szerint – húzó hatást fejthetnek ki a beszállítókra is. A gazdasági tárca az eddigieknél nagyobb szerepet szán a kockázatitőke-társaságok érdemi befektetéseinek, de egyelőre ezek sem indultak el.
Emlékeztetőül: az Orbán-kormány Széchenyi-terve révén 2001 januárjától 2002 júniusáig megjelent 190 pályázati felhívásra 2001-ben 13 697, 2002 első fél évében 14 782, azaz összesen több mint 28 ezer pályázat érkezett, amelyből – a GM pályázati rendszerében – 13 700 pályázat 153,8 milliárd forint támogatást nyert el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.