Az USA-ban az eddig kiszabott legsúlyosabb büntetést alkalmazták múlt év végén egy szoftverkalózzal szemben. Az eddig büntetlen 52 éves amerikai nőt kilenc év börtönbüntetésre ítélték, ezenkívül a megkárosított Microsoftnak és Symantecnek 11 millió dolláros kártérítést kell fizetnie.
Az elítélt a nyomozók adatai szerint egy illegális szoftverekkel nagy tételben kereskedő négytagú Los Angeles-i banda tagja volt. A kalózpéldányok között ott volt a Windows XP operációs rendszer, az Office 2000 irodai csomag, és a Symantec Norton AntiVirus szoftvere.
A hamisítás igen jó minőségű volt: nemcsak a csomagolás nyomtatása volt professzionális színvonalú, de a dobozban kézikönyv, licencszerződés, a dobozon vonalkód is volt. Az okozott kárt kereken 98 millió dollárra becsülik.
A BSA (Business Software Alliance) Worldwide felkérésére az International Planning and Research által készített felmérés szerint 2001-ben az illegális szoftverek aránya világszerte elérte a 40 százalékot. A nyugat-európai országokban is nőtt az illegális szoftverhasználat; legnagyobb mértékben (40 százalékról 46 százalékra) Franciaországban és Németországban (28 százalékról 34 százalékra) emelkedett.
Magyarországon ezzel ellentétes tendencia figyelhető meg: a 2001-es évben 48 százalékra csökkent az illegális szoftverhasználat (2000-ben ez 51 százalék volt). Ez a szám messze elmarad az Európai Unió átlagától (38 százalék), de a BSA Magyarország a 3 százalékos csökkenést is sikerként értékeli.
Hunok: kik voltak a rettegett lovas nomádok, akik megszállták Európát?
