Hivatalos látogatásra tegnap Moszkvába érkezett Koizumi Dzsunicsiro japán miniszterelnök. A politikus pénteken találkozik Vlagyimir Putyin orosz elnökkel és Mihail Kaszjanov miniszterelnökkel. A két évvel ezelőtti hivatalba lépése óta Oroszországba először látogató kormányfő kijelentette, hogy lendületet akar adni az orosz–japán kapcsolatoknak. A tervek szerint a miniszterelnök cselekvési tervet ír alá Moszkvában. Koizumi nyilatkozatában leszögezte, hogy nyílt beszélgetésre készül Putyin elnökkel. A miniszterelnök a múlt negatív örökségének nevezte, hogy a két ország a mai napig nem írta alá a II. világháborút lezáró békeszerződést. Reményei szerint a cselekvési terv közelebb visz ennek a problémának a megoldásához is. Koizumi elégedetlenségét fejezte ki a kétoldalú gazdasági kapcsolatok, a külkereskedelem és a tőkebefektetések alakulása miatt, amely szerinte messze elmarad a két szomszédos, nagy gazdasági potenciállal rendelkező ország lehetőségeitől. A kormányfő beszélt arról is, hogy az orosz természeti erőforrások és a fejlett japán technológia ötvözete nagy lehetőségeket rejt, egyebek mellett az energetika területén.
A hírek szerint Japán kész napi egymillió hordó kőolajat vásárolni Oroszországtól, ez a távol-keleti ország importjának mintegy negyedét jelenti. Japán a világ második legnagyobb kőolajimportőre. Szükségleteinek közel 90 százalékát a Közel-Keletről szerzi be, de a térségbeli feszültségek miatt más beszerzési források iránt is érdeklődik. Tokió kész részt venni a Szibériát a Távol-Kelettel összekötő kőolajvezeték megépítésében is. Oroszország és Japán között a legsúlyosabb – voltaképpen egyetlen – vitás kérdés a Kuril-szigetek jövőbeni státusa. A két fél kölcsönösen kompromisszumképtelenséggel vádolja egymást a folyamatos egyeztető tárgyalásokon.
Az orosz társadalom megosztottságát jól mutatja egy tegnapi közvélemény-kutatás. A megkérdezettek 52 százaléka vélekedett úgy, hogy Oroszország gazdasági előnyökért se adja vissza a szigeteket, míg 48 százalék ellentétes véleményt fogalmazott meg.
Totalitárius módszereket alkalmaz Brüsszel a Patrióták ellen
