Középpontban a Kuril-szigetek

MTI
2003. 01. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hivatalos látogatásra tegnap Moszkvába érkezett Koizumi Dzsunicsiro japán miniszterelnök. A politikus pénteken találkozik Vlagyimir Putyin orosz elnökkel és Mihail Kaszjanov miniszterelnökkel. A két évvel ezelőtti hivatalba lépése óta Oroszországba először látogató kormányfő kijelentette, hogy lendületet akar adni az orosz–japán kapcsolatoknak. A tervek szerint a miniszterelnök cselekvési tervet ír alá Moszkvában. Koizumi nyilatkozatában leszögezte, hogy nyílt beszélgetésre készül Putyin elnökkel. A miniszterelnök a múlt negatív örökségének nevezte, hogy a két ország a mai napig nem írta alá a II. világháborút lezáró békeszerződést. Reményei szerint a cselekvési terv közelebb visz ennek a problémának a megoldásához is. Koizumi elégedetlenségét fejezte ki a kétoldalú gazdasági kapcsolatok, a külkereskedelem és a tőkebefektetések alakulása miatt, amely szerinte messze elmarad a két szomszédos, nagy gazdasági potenciállal rendelkező ország lehetőségeitől. A kormányfő beszélt arról is, hogy az orosz természeti erőforrások és a fejlett japán technológia ötvözete nagy lehetőségeket rejt, egyebek mellett az energetika területén.
A hírek szerint Japán kész napi egymillió hordó kőolajat vásárolni Oroszországtól, ez a távol-keleti ország importjának mintegy negyedét jelenti. Japán a világ második legnagyobb kőolajimportőre. Szükségleteinek közel 90 százalékát a Közel-Keletről szerzi be, de a térségbeli feszültségek miatt más beszerzési források iránt is érdeklődik. Tokió kész részt venni a Szibériát a Távol-Kelettel összekötő kőolajvezeték megépítésében is. Oroszország és Japán között a legsúlyosabb – voltaképpen egyetlen – vitás kérdés a Kuril-szigetek jövőbeni státusa. A két fél kölcsönösen kompromisszumképtelenséggel vádolja egymást a folyamatos egyeztető tárgyalásokon.
Az orosz társadalom megosztottságát jól mutatja egy tegnapi közvélemény-kutatás. A megkérdezettek 52 százaléka vélekedett úgy, hogy Oroszország gazdasági előnyökért se adja vissza a szigeteket, míg 48 százalék ellentétes véleményt fogalmazott meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.