Létezik a Szonda felmérése

A Fidesz csütörtöki sajtótájékoztatóján egy olyan közvélemény-kutatás adataiból is idéztek, amely – az ellenzéki párt állítása szerint – az Oktatási Minisztérium (OM) megrendelésére készült. A tárca még aznap közleményben cáfolta, hogy kutatást rendelt volna meg a cégtől. Mint kiderült: állításuk annyiban megfelel a valóságnak, hogy a kutatást valójában a minisztérium egyik háttérintézménye rendelte meg.

Hanczár János
2003. 01. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Halász Gábor, az Országos Közoktatási Intézet (OKI) főigazgatója lapunk kérdésére megerősítette, hogy ők adtak megbízást a Szonda Ipsosnak kutatás elvégzésére. A Fidesz csütörtöki sajtótájékoztatóján elhangzott, az oktatási tárca az eredményeket mintegy két hónapja nem hozta nyilvánosságra. A lapunk birtokába került előzetes adatok a lakosság körében végzett „Közoktatás a közvéleményben” kutatásból című dokumentum érdekessége, hogy eredményei nem támasztják alá a kormány, illetve az oktatási tárca kezdeményezé-seit. A vizsgálatból kiderül, hogy a megkérdezettek többsége elégedett az oktatással. Ez nyilvánvalóan összefügg azzal, hogy a megkérdezettek 41 százaléka szerint az oktatás színvonala Magyarországon az elmúlt években javult, s csak 19 százalékuk szerint romlott.
A Szonda Ipsos eredményei szerint a közvélemény többsége jónak tartja a hagyományos iskolaszerkezetet is. A megkérdezettek kétharmada szerint ideális esetben a 8. osztály után kellene a gyerekeknek általános iskolából középiskolába menniük.
Sió László, a Fidesz oktatási tagozatának vezetője lapunk kérdésére elmondta: a kutatás eredményei alapján egyértelmű, hogy az Oktatási Minisztérium tevékenysége nincs összhangban a közvélemény és a szakma elvárásaival. Az Orbán-kormány oktatási államtitkára aggályosnak tartja azt is, hogy közpénzből olyan kutatást finanszírozott közvetve a tárca, amely a megkérdezettek felekezeti hovatartozását és pártszimpátiáját is firtatta.
***
Az OM javaslata szerint:
– a tanulók hétvégére, ünnepnapokra és a szünetekre nem kaphatnak írásbeli feladatokat;
– az alsó tagozatokon nem osztályoznak, a kicsik tanári értékelést kapnak;
– az általános iskola első három évében nincs bukás, a negyedikeseknél is csak szigorú feltételek mellett;
– a sport- és nyelvi tagozatos iskolákban alsóban csak tanítók taníthatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.