Mindent a biztonságért

A terrortámadások jelentős változást hoztak az Egyesült Államok nemzetbiztonsági rendszerében, amely eredeti, hagyományos formájában nem volt képes elhárítani a veszélyt. Míg a jelenlegi kormányzat szerint az intézkedések nyomán a biztonság és ennek érzete erősödni fog a lakosságban, addig az ellenzők szerint az árat a demokrácia visszaszorulásában kell megfizetni.

2003. 01. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

November 25-én George W. Bush elnök aláírta azt a törvényt, amely életre hívja az Egyesült Államok biztonságáért felelős, új minisztériumot. A Fehér Házban ünnepélyesen megrendezett aktus azt követte, hogy a szenátus elsöprő többséggel megszavazta a javaslatot, amelynek útja azért távolról sem volt vitáktól mentes. Az intézkedés során létrehozandó szervezet tulajdonképpen csokorba fogja azokat az intézményeket, amelyeknek eddig is feladata volt – vagy éppen lett volna – az Egyesült Államok hazai biztonságát garantálni. Ezek a teljesség igénye nélkül: a bevándorlási hivatal, a parti őrség, a vámőrség, a határőrség, a vészhelyzeti ügynökség, a titkosszolgálat (SS, ugyanaz, amelyik az elnök biztonságáért felel), de még olyan egységek is, mint az állat- és növény-egészségügyi szolgálat határőrizeti részlege. Az új szervezet hírszerzési elemző ágazata emellett olyan ismert „cégektől” kap majd információkat, mint a CIA, az NSA, az FBI, a drogellenes hatóság, az energiaügyi minisztérium (ez felügyel a nukleáris energia minden fajtájára). Mindezekből összeállva négy divízióra tagolódik majd, amelyek a hírszerzési elemzéssel, a határőrizettel és a szállítás biztonságával, a vegyi, a biológiai, a nukleáris és a radiológiai (NBC+R) fegyverek elleni védekezéssel foglalkoznak majd, illetve reagálnak a vészhelyzetekre. A minisztérium élére – amelynek tervezett 2003-as költségvetése 37,4 milliárd dollár – Bush ugyanazt az embert nevezte ki, aki szeptember 11-e óta nemzetvédelmi tanácsadóként már mellette állt. A keményvonalas Tom Ridge volt pennsylvaniai kormányzót a haditengerészeti államtitkár, Gordon England helyettesíti, míg államtitkár-helyettesi pozíciót tölt be Asa Hutchinson, a Drogellenes hatóság eddigi feje.
Az új szervezet mintegy 170 ezer főt foglalkoztat majd, s éppen az ő munkavállalói jogaik körül alakult ki vita, hiszen a hatékonyság érdekében történt összevonások valószínűleg elbocsátásokat eredményeznek, s a felszipkázott szervezetek vezetése és a mögöttük álló törvényhozói lobbi ezt szeretné megakadályozni. Ezért, noha novemberben elfogadták a törvényt, idén már készülnek annak módosítására egyes képviselők – például arra, hogy töröljék az NBC+R védelemben használt gyógyszerek gyártóinak felelősségéről szóló részt. A megnövekedő költségeket firtató támadásokra válaszul pedig Bush úgy vélekedett, hogy a korábban független szervezetek munkájának összehangolásával éppenséggel átfedések szüntethetőek meg, és az itt keletkező megtakarításokból lesz finanszírozható a honi védelem immár egységes intézménye.
A technikai kérdések mellett persze az új szervezet és az azzal járó új jelenségek más kritikákat is felszínre hoztak Amerikában. Sokan – elsősorban független értelmiségiek, gyakrabban a demokraták holdudvarából – úgy érzik, hogy a biztonság fokozásának ára igazából nem dollárban, hanem a szabadság korlátozásában fizetendő. A bevándorlók (akiknek Amerika történelmileg felemelkedését köszönheti) fokozott ellenőrzése, ujjlenyomataik regisztrálása, szabálytalanságok esetén kiutasításuk fokozódó elégedetlenség forrása lehet köreikben, ám ez láthatólag nem terjed túl az első generációsokon. S noha divatossá vált az egyik alkotmányozó atya, Thomas Jefferson idézése, aki szerint a szabadságot a biztonságért korlátozók sem szabadságot, sem biztonságot nem érdemelnek, a felmérések szerint még mindig jelentős a Bush-kormányzat támogatottsága. Az internet fórumain (amelyeket ismét fenyeget a fokozott ellenőrzés) olvashatóak olyan vélemények is, hogy a stabil egzisztenciájú, legalább második generációs többségi társadalom érdektelensége összefüggést mutat a demokrácia lassú hanyatlásával, az alacsony választási részvétellel, amely az országot jellemzi. Az emberek nem akarnak foglalkozni a nagypolitikával, s többségük karrierje során soha sem közelíti meg az a szintet, amely a hatalom „plafonjába„ ütközne. Sőt. Üdvözlik a terror elleni háborúban és a hazai védekezésben rejlő gazdasági konjunktúra lehetőségét, hiszen most legnagyobb gondjuk mihamarabb kilábalni a recesszióból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.