Öregszik a katolikus egyház papsága

Az utóbbi évek során nőtt a katolikus egyház papságának átlagéletkora, amely Bosák Nándor debreceni megyés püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Kar (MKPK) papi hivatásgondozásért felelős referense szerint jelenleg 55 év. A főpásztori karban több püspök életkora közelít az egyház belső törvényeiben meghatározott nyugdíjhatárhoz, amit a 75. életévük betöltésekor érnek el.

Jezsó Ákos
2003. 01. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szentatya január 15-én fogadta el Kovács Endre egri segédpüspök lemondási kérelmét, amit a főpap még tavaly novemberben azért nyújtott be a katolikus egyházfőnek, mert betöltötte a 75. életévét. A hatályos egyházi törvénykönyv értelmében ezen a születésnapon a pápa kivételével valamennyi papnak kötelező jelleggel be kell nyújtania a lemondási nyilatkozatát az őt kinevező felettes egyházi hatóságnak. A főpásztorok esetében ezt a dokumentumot a Szentszékhez kell felterjeszteni. II. János Pál pápa azonban nem köteles ezt a nyilatkozatot elfogadni, hiszen a püspököt arra is felkérheti, hogy még tovább lássa el a lelkipásztori szolgálatát. Az egyházi törvénykönyv 401. kánonja ugyanis kimondja: „Az a püspök, aki betöltötte 75. életévét, szíveskedjék benyújtani a hivataláról való lemondását a pápának, aki az összes körülmények figyelembevételével fogja meghozni a döntését”.
Nem csak Kovács Endre az egyetlen katolikus főpap, akinek a közelmúltban az idős kora miatt felmentését kérő levelet kellett Rómába írnia. Tavaly a 75. életévét ugyancsak betöltött Takács Nándor székesfehérvári megyés püspök is kérte a felmentését. A lemondás elfogadásáról, illetve a püspök utódjáról azonban az MKPK még nem kapott információt. A püspöki kar tagjai közül Keszthelyi Ferenc váci megyés püspöknek és Katona István egri segédpüspöknek pedig – szintén az életkorából adódóan – az idén kell benyújtania lemondását. Keszthelyi Ferenc ez év március 16-án, Katona István pedig október 3-án tölti be 75. életévét. A magyar katolikus egyház internetes honlapja négy nyugállományú főpapról tesz említést: Paskai László bíboros, korábbi esztergom-budapesti érsek tavaly májusban, Szendi József volt veszprémi érsek és Szennay András korábbi pannonhalmi főapát 1996-ban, Marosi Izidor előző váci megyés püspök pedig 1991-ben érte el a katolikus egyházban meghatározott nyugdíjkorhatárt.
Kovács Endre most nyugalomba vonuló segédpüspök 1927. november 6-án született, VI. Pál pápa nevezte ki medinai címzetes püspökké 1975. január 7-én. Ezt követően Budapesten szentelték püspökké, 1975. február 6-án. Az egri főegyházmegyében három segédpüspök dolgozott Seregély István érsek mellett. Kovács Endre nyugállományba vonulását követően nem kötelező kijelölni az utódját, hiszen a segédpüspöki tisztséget nem szükséges betölteni. Amennyiben Seregély István érsek igényli, hogy Kovács Endre feladatait egy új segédpüspök lássa el, akkor ezt az óhaját a szentatya felé kell jeleznie. Ebben az esetben Karl-Josef Rauber apostoli nuncius az érsek véleménye alapján három jelölt nevét terjeszti a kongregáció elé. Az új segédpüspök személyéről azonban a szentatya dönt.
A főpásztorok a nyugállományba vonulásuk után továbbra is megőrzik címüket, csak az egyházi beosztásuktól válnak meg. Így például Paskai László annak ellenére érsek marad, hogy a közelmúltban Erdő Pétert iktatták be az esztergom-budapesti érsekség élére. Jelenleg Erdő Péter Magyarország prímása, Paskai László pedig Magyarország bíborosa, hiszen a bíbort egészen a haláláig viseli. A szentatya szabadon dönthet arról, hogy Erdő Pétert is bíborossá teheti. Ebben az esetben egyszerre két: egy nyugállományba vonult és egy aktív bíborosa lenne Magyarországnak. Esztergomban erre több alkalommal is volt már példa. Legutóbb a XX. század elején, amikor Vaszary Kolos lemondott esztergomi érsek mellett Chernoch János érsek is viselte a bíbort. Paskai László 80 éves koráig a pápaválasztó konklávénak is a tagja, amely százhúsz tagból áll, és a szerepe a jelenleg 82 éves szentatya halála után, az utódjának kiválasztásánál kerül előtérbe.
A katolikus egyházban nemcsak a főpapi kar tagjainak magas az átlagéletkora, hanem a plébániákban dolgozó lelkipásztoroknak is. Bosák Nándor debreceni megyés püspök szerint a rendszerváltás után az előző évtized közepéig enyhe emelkedést mutatott az újonnan felszentelt papok száma. A növekedési ütem azóta megszűnt, így a lelkipásztorok átlagéletkora továbbra is 55–60 év. Álláspontja szerint ez a szint az utóbbi évek során stabilizálódott. Magyarországon a szerzetes-papokkal együtt mintegy kétezerkétszáz aktív lelkipásztor dolgozik. A püspök szerint ahhoz, hogy az úgynevezett rétegpasztorációs feladatokat is zökkenőmentesen el tudják látni, további 3-400 papra lenne szükség. Hazánkban kilenc szemináriumban tanulnak azok, akik lelki hivatást éreznek a papi munka ellátására. A hat évfolyamos képzésben mintegy 400 hallgató vesz részt. Bosák Nándor szerint a tapasztalatok alapján a hallgatók mintegy harmada lemorzsolódik, nem lesz belőlük pap. Kijelentette: a papság létszámát nem ahhoz kell mérni, hogy ötven évvel ezelőtt hányan dolgoztak egy adott szakterületen. – Tudomásul kell venni a csökkenés tényét, és ennek megfelelően kell átszervezni az egyház lelkipásztori feladatát. Fokozottabban kell tehát a világi munkatársakra, hitoktatókra, és egyházközségi alkalmazottakra támaszkodnunk – mondta. Mint fogalmazott: az egyházon belül vannak olyan törekvések is, hogy a stabil házasságban élő férfiak számára esetleg engedélyezni lehetne a pappá szentelést. Hozzátette: a paphiányt a nős diakónusok is enyhíthetik, akik a gyóntatás, misézés, és a szentségek kiszolgáltatásán kívül az összes lelkipásztori feladatot el tudják végezni. – Ha az egyház fokozottabban támaszkodik a munkájukra, akkor kevesebb pappal is el tudjuk végezni a feladatunkat – mondta Bosák Nándor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.