Rekordhiány az államháztartásban

Az utóbbi időszak legnagyobb államháztartási hiányát produkálta 2002: az 1572,2 milliárdos deficit – ami a bruttó hazai termék 9,4 százalékának felel meg – még annak tudatában is nehezen magyarázható, hogy választási évben keletkezett.

Barát Mihály
2003. 01. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden várakozást felülmúl az államháztartás 2002-es hiánya: a Pénzügyminisztérium tegnap kiadott, előzetes adatai szerint az éves deficit – a helyi önkormányzatok nélkül – 1572,2 milliárd forintot ért el, ami a bruttó hazai termék (GDP) 9,4 százalékának felel meg. A tizenkét havi hiány a módosított éves előirányzat 125,9 százalékának felel meg: ennél az adatnál viszont figyelembe kell venni, hogy az eredeti tervekben 505,5 milliárdos deficit szerepelt, amit a 2001. évi zárszámadási törvény először 565 milliárd forintra, majd a decemberben elfogadott ez évi költségvetési törvény 1249 milliárd forintra módosított. Az államháztartás bevételei december végéig a módosított előirányzat 103,6 százalékára, kiadásai 107,1 százalékára teljesültek.
A 2001-es adatokkal alrendszerenként összevetve is lesújtó a kép: a központi költségvetésben – pénzforgalmi adatok szerint – múlt év december végéig 1474,7 milliárd forint hiány keletkezett, szemben az egy évvel korábbi 413,9 milliárd forinttal. Az elkülönített állami pénzalapok – az előirányzott 2,2 milliárdos deficittel szemben – 1,4 milliárd többlettel zárták az évet: 2001 végén 2,4 milliárdos hiányt mutatott az egyenlegük. A társadalombiztosítási alapok 98,9 milliárdos hiányt produkáltak, szemben az egy évvel korábban regisztrált 28,8 milliárd forintos deficittel. Az államháztartás ennek megfelelően 2001-ben 445 milliárdos hiányt könyvelt el – ami a GDP 3,3 százalékának felelt meg –, ezzel szemben a tavalyi deficit bőven túllépte az 1500 milliárdot, és elérte a bruttó hazai termék 9,4 százalékát.
A tavalyi, horribilis passzívum fokozatosan alakult ki: a száznapos programból következő kiadások nyilvánvaló volt, hogy több százmilliárddal növelik a deficitet, ám ennek ellenére a pénzügyi tárca kommunikációjában ezzel együtt is hosszú ideig 6-6,5 százalékos, ESA–95 elszámolási rendszer szerinti hiány szerepelt. Jelentős fordulatot hozott, ugyanakkor László Csaba pénzügyminiszter október végi bejelentése, mely szerint a hiányt további 585 milliárd forinttal bővíti több, már elköltött, egyszeri, az aggregált keresletet nem növelő tétel: ennek tükrében a pénzügyi tárca akkor már nyolc százalékot meghaladó deficittel számolt. A kormány ezt követően – talán már minden mindegy alapon – még néhány, a múlt évre elszámolható, 95 milliárdot jelentő tételt is beszorított 2002-re: ennek következménye az elmúlt évek legmagasabb államháztartási hiánya lett.
– Minden várakozást felülmúló hiányról van szó, amely a legroszszabb álmainkban sem szerepelt – reagált az éves számokra Varga Mihály volt pénzügyminiszter, a Fidesz alelnöke. Nyilván a kormány úgy gondolta – vélekedett Varga –, hogy 2002 kudarcát még az előző kormány nyakába lehet varrni, ezért előrehozott több, 2003-ban esedékes kifizetést, és a választási ígéretekre is ráfejelve növelte a kiadásokat. Az már biztosnak tűnik, hogy 2004-ben hazánk az EU tagja lesz, ám az unió kapujában semmiképp sem szerencsés ekkora hiányt produkálni – figyelmeztetett a képviselő. Varga szerint a PM állítása, mely szerint a hiány felfutása egyszeri tételeknek köszönhető, csak részben igaz: az agrár- és a vasút-konszolidáció például nem sorolható ebbe a körbe. A képviselő szerint az idei, 4,5 százalékos, GDP-arányos hiány nem tartható, többek között azért, mert a költségvetés kiadási oldala több helyen alultervezett. Ennek tükrében erre az esztendőre 5,2-5,5 százalékos, bruttó hazai termékhez mért deficittel számolunk – mondta Varga Mihály.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.