Saron korrupciós ügye árt a Likudnak

Rendkívüli mértékben csökkent az utóbbi időben az ideiglenes kormány vezető ereje, a Likud párt népszerűsége Izraelben. Szakértők ennek okaként elsősorban az Ariel Saronnal kapcsolatos korrupciós ügyek kipattanását látják, melynek során a Saron család 1,5 millió dollárt zsebelt be egy homályos kölcsönügylet révén.

2003. 01. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnapi számában a Háárec izraeli napilap közreadta a legfrissebb közvélemény-kutatási adatokat, amelyek szerint – ha most lennének a választások – a Likud párt 27 képviselői helyet szerezne a 120 fős knesszetben, szemben a kampány kezdetén jelzett 40 mandátummal. A Jediót Ahronót 28, a Mááriv pedig 30 képviselői helyet jósol a Likudnak. Legnagyobb ellenfele, a Munkapárt, 24 helyre számíthatna a Háárec kimutatása szerint, jelentősen megszorongatva ezzel a szélsőjobboldali szövetséget. A népszerűség zuhanása ellenére a Likud még mindig kormányt tudna alakítani, mivel szövetségeseivel együtt 61 helyre számíthat. A Háárec úgy véli, a Munkapárt – gyengébb szövetségesi rendszere miatt – mindössze 40 képviselőt küldhet a knesszetbe, bár ez hatalmas előrelépés az őszhöz képest, amikor az Ámrám Micna vezette békepártiak esélytelennek számítottak a január 28-i előrehozott választáson.
A Likud népszerűségének csökkenése elsősorban a legutóbbi, Saront érintő korrupciós botrányra vezethető vissza, de már a múlt év végén is kiderültek hasonló ügyek a legnagyobb izraeli pártról. 2002 decemberében a Likud belső választásáról elterjedt, egyes politikusok pénzt ajánlottak a párttagok szavazataiért. Saron legutóbbi botránya során kiderült, Saron és fiai 1,5 millió dolláros kölcsönt kaptak egy dél-afrikai üzletembertől. Izrael főügyésze, Eljakim Rubinstein kijelentette, a gyanús ügylet körülményeit vizsgálják jelenleg, de az eredmények csak a választások után fognak napvilágot látni. Saron még szerdán elmondta, „dokumentumokkal és tényekkel” fogja igazolni ártatlanságát. Ennek ellenére Ehud Olmert, a Likud kampányfőnöke, az izraeli hadsereg rádiójának adott interjújában azt mondta, az elmúlt hetek botrányai jelentősen rontották a párt megítélését.
Az izraeli Legfelsőbb Bíróság visszavonta két arab képviselőre rótt büntetését, amelynek következtében Azmi Bisara és Ahmed Tibi nem indulhatott volna a választásokon. A képviselőket azzal vádolták, hogy támogatják a palesztin terrorakciókat Izrael ellen. Elemzők úgy vélik, a döntést az is befolyásolta, hogy a mintegy 1,2 millió arab izraeli rossz üzenetnek fogta volna fel a választások előtt. A bíróság emellett úgy döntött, indulhat mandátumért Báruch Marzel zsidó szélsőséges, de elutasították Saul Mofaz védelmi miniszter jelölését, mivel a politikus kevesebb mint fél éve hagyta el a hadsereget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.