Sikeres takarékszövetkezetek

Az integrált takarékszövetkezetek – a megelőző időszakhoz hasonlóan – sikeres üzleti évet zárnak 2002-ben – nyilatkozta lapunknak Szőke András, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) elnöke. Az összesített mérlegfőösszeg várhatóan meghaladja az év végére előirányzott mértéket, az első tizenegy hónap adatai szerint pedig mind a betét-, mind a hitelállomány dinamikus bővülést mutatott.

Barát Mihály
2003. 01. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Folytatódni látszik az előző öt év tendenciája az integrált takarékszövetkezeteknél 2002-ben is: a tizenegyedik hónap végére 632 milliárd forintra növekedett az összesített mérlegfőösszeg, így minden jel szerint sikerül túlteljesíteni az év végére kitűzött, 640 milliárdos célt – közölte lapunkkal Szőke András, az OTSZ elnöke. Az elnök emlékeztetett arra: 2001-et eddig az integráció legsikeresebb évének tartották, ám eredményesség tekintetében – ami várhatóan 25-30 százalékos bővülést mutat – úgy tűnik, sikerül túlszárnyalni annak az évnek a teljesítményét is.
A múlt év végéig nem csökkent számottevően az integráció tagjainak száma: december végén 166 takarékszövetkezet működött, ám több, várhatóan a tavaszi hónapokban befejeződő egyesülés is folyamatban van. Az elnök az EU-csatlakozás kapcsán megemelt sajáttőke-követelménnyel kapcsolatban közölte: az egymillió eurós limitet 2007 végére kell teljesíteni a takarékszövetkezeteknek. A törvény szerint ugyanakkor 2006 végére el kell érni a 200 millió forintos határt, és ez év végi határidővel egy százmilliós limit is létezik. Ezt az elnök szerint – ha másképp nem, egyesülés útján – minden integrációs tag teljesíti majd, hiszen ma már csak néhány takarékszövetkezetnek jelent feladatot ez a követelmény.

Szőke András tájékoztatása szerint a hitel- és a betétállomány is dinamikusan bővült az elmúlt évben. A takarékszövetkezetek betétállományának alakulása nem tükrözi az utóbbi időben megszokottá vált, a lakossági megtakarítások visszaszorulására vonatkozó panaszokat, hiszen 2002 novemberére a betétállomány 23 százalékkal növekedett az egy évvel korábbi adathoz képest. A lakossági betétállomány 27 százalékkal, a vállalkozói pedig több mint 30 százalékkal bővült – igaz, alacsonyabb bázisról – a jelzett időszakban. A hitelállomány a betétekével nagyjából párhuzamos, bruttó 23 százalékos bővülést mutatott 2001 novemberéhez képest, ezen belül a vállalkozói hitelek 18 százalékkal – állományuk 124 milliárd forint volt a tárgyidőszak végén –, a lakossági kölcsönök pedig 27 százalékkal növekedtek. A lakossági hiteleken belül a legszembetűnőbb a lakáscélú kölcsönök előretörése: az állomány egy év alatt 37 százalékkal nőtt, így november végére elérte a 67 milliárd forintot. (Az állomány több mint kétszerese a 2000-ben regisztráltnak.) A vállalkozói hitelek állományának – viszonylag – szerényebb mértékű 2002-es növekedése az elnök szerint leginkább azzal magyarázható, hogy a takarékszövetkezetek nem vehettek részt a kedvezményes agrárhitelek folyósításában, illetve kiszorultak a mikrohitel nyújtotta lehetőségekből is. Ezzel együtt – mutatott rá az elnök – a takarékszövetkezetek őrzik stabil vezető pozíciójukat az agrárhitelek terén, nem mondtak le erről a szegmensről, és próbálnak megegyezésre jutni a gazdasági minisztériummal a mikrohitel folyósításának lehetséges módozatairól is. A Takarékbank-részvények kérdésével kapcsolatban az elnök közölte: a német többségi tulajdonos újabb öt évre nyitva tartja az opciót a takarékszövetkezetek számára: a kérdés az, hogy azok mikor, és milyen mértékben tudnak élni ezzel az opcióval.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.