Tegnap délig tartott a részvénypiacokon a csütörtöki amerikai kedvező makroadatok hatása. A novemberi 49,2 pont után decemberben 54,7 pontra ugrott a gyáripari beszerzői menedzserindex, noha az elemzői előrejelzések átlaga 50,3 pont volt. A bejelentést követően az irányadó tőzsdéken élénk kereskedés indult. A Dow Jones három, a Nasdaq Composite három és fél százalékos nyereséggel zárt ennek hatására csütörtökön. Az európai piacokon még tegnap délelőtt is erős vételi kedv uralkodott, de délutánra valamennyi fontos index a veszteséget jelző piros színre váltott. A párizsi és a londoni mutatók 0,3 százalékkal, a frankfurti DAX 0,6 százalékkal került előző napi szintje alá.
Budapesten mindvégig nyereséget tartalmazott a BUX, de napközben százpontos sávban ingadozott. A befektetőknek biztatónak tűnt, hogy a nap nagyobb részében a lélektani határként számon tartott nyolcezer pont fölött tartózkodott a mutató, de a kereskedés utolsó szakaszában lehűltek a kedélyek, s nem volt tartható a nyolcezer pont fölötti indexérték. A vezető részvények többsége kisebb-nagyobb nyereséget megőrzött: a Matáv majdnem két százalékkal, a Mol és a Richter egy százalékkal ért többet, mint az előző nap végén. Az OTP minimális, 0,1 százalékos áreséssel hagyta el a parkettet. A hangulatváltozást az amerikai tőzsdenyitást követő fejlemények okozták: a kereskedés első szakaszában a Dow Jones negyed százalékkal, a Nasdaq Composite fél százalékkal csúszott vissza.
Újabb erősödést követően a sáv erős oldalán, 14,7 százalékon zárt a forint a bankközi devizapiacon. Napközben eddig nem látott, 14,81 százalékon is megfordult az árfolyam.
Felére csökkenthető a villanyoszlopok működtetésének áramköltsége
