Soroznának Amerikában

Manapság, amikor a NATO újabb tagjai azon munkálkodnak, hogy hadseregüket professzionálissá alakítsák át, Amerikában új és váratlan kezdeményezés látott napvilágot. Az elmúlt hetekben a politikai élet és a média számos képviselője szorgalmazta, hogy ideje lenne visszaállítani a kötelező katonai szolgálat rendszerét.

2003. 01. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Akik a „draft”, vagyis a behívásos rendszer visszatérését szeretnék, úgy érzik, hogy az ország védelme az egész társadalom kötelessége, és minden fiatalnak ki kellene belőle venni a részét. Ráadásul a mai professzionális hadseregben szolgálók nagy része azért választotta ezt a hivatást, mert valamilyen oknál fogva nem tudott sikeresen beleilleszkedni a társadalomba. Mint azt az amerikai tapasztalat mutatja, a hivatásos hadsereg fenntartása rengeteg pénzbe kerül, amit az új NATO-tagok mai gazdasági helyzete csak nehezen tudna elviselni. Ezenkívül ahhoz, hogy technikailag megfelelő előképzettséggel rendelkező jelentkezőket tudjon felvenni, a modern fegyverekkel felszerelt hadseregnek versenyeznie kell a nagyobb fizetéssel kecsegtető magánszektorral is.
A professzionalis haderőre való teljes támaszkodást már korábban kérdésessé tette a kilencvenes évek tapasztalata. Ekkor a nagy gazdasági fellendülés, ezzel a munkanélküliség radikális csökkenése oda vezetett, hogy a hadsereg alig tudott új önkénteseket toborozni.
Az amerikai haderő teljes létszáma ma 1,4 millióra tehető, amelynek jelentős része külföldön, főleg Nyugat-Európában és a Távol-Keleten szolgál. Szakértők szerint az Irak elleni háború egy 250 ezer főnyi haderő mozgósítását és ugyanannyi tartalékos vagy más, főleg civilekből álló katonai egységek aktivizálását tenné szükségessé.
A behívásos rendszer megújításának legújabb és legmeglepőbb híve New York állam egyik liberális kongresszusi képviselője. A napokban a New York Timesban megjelent cikkében a demokrata párti Charles B. Rangel véleménye szerint, minden fiatal amerikainak szolgálnia kellene a hadseregben, ahelyett, hogy a többségében kisebbségi származású önkéntesek alkossák az ország haderejét. Rangel egyébként maga is fekete, és Bill Clinton exelnök jó barátja. Kezdeményezése feltehetően tükrözi számos más politikai személyiség véleményét.
A NATO-hoz való gyorsabb felzárkózás reményében, az utóbbi években csatlakozott országok más irányban gondolkoznak, az új amerikai tendencia azonban – még ha ma csak kezdeményezés is – gondolkozásra készteti őket.
A szerző amerikai külügyi szakértő

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.