Sorozatos botrányok rázzák meg az évtizedek óta sztárok seregét felvonultató román női tornasportot: legutóbb a már visszavonult olimpiai bajnok, Lavinia Milosovici (aki a magyar sportbarátok számára különösen ismerős lehet, hiszen az 1992-es barcelonai olimpiai játékokon ugrásban Ónodi Henriettával közösen nyert aranyat, míg talajon a román kislány nyert hajszállal magyar társa előtt) és Claudia Presecan, valamint a világbajnok Corina Ungureanu vállalta a gyakorlatok meztelen bemutatását egy japán tévéműsorban. A vetkőzés előtt a Román Tornászszövetség emblémáját tartalmazó edzőruhákban vonultak fel, ezért kaptak ötéves eltiltást a hivatalos szerepléstől, vagyis a bíráskodástól, edzőségtől és a megfigyelői munkától. A hármas néhány hete már szerepelt a legolvasottabb japán erotikus magazin hasábjain, szintén meztelenül, ám a ruha nélküli tornabemutató új elem a szofterotika piacán.
Ungureanunak különben már volt gyakorlata a meztelenkedésben, hiszen két esztendeje a román Playboy olvasóinak mutatta meg bájait harmincezer dollárért – amint később elismerte, egész tornászpályafutása alatt nem keresett ennyi pénzt. Igaz, cserébe a román szövetség nem jelölte őt az év legjobb tornásznői közé, annak ellenére, hogy a meztelenkedés évében megnyerte a világbajnokságot. A példa ragadósnak bizonyult: nyolc hónap múlva – szintén a Playboy hasábjain – Vanda Hadarean mutatta meg bájait, aki az 1992-es, barcelonai olimpián szerzett ezüstérmet csapatban az országnak.
A friss esetre visszatérve, a japán sportdiplomatáknak nem teszett a rendhagyó gerendagyakorlat, ezért kilátásba helyezték a román csapat kizárását az idei jokohamai nemzetközi viadalról, mivel „szégyent hoztak a tornasportra”. A román szövetség azonnal elhatárolódott három egykori tornászától, és kijelentette: mivel már visszavonultak, nincs hatalmuk felettük. A tornászok elismerték, hogy hiba volt az emblémás melegítő használata, ám tettüket nem tartják szégyenletesnek. „Annak idején elvették tőlünk a gyerekkorunkat, és most felnőttként is meg akarják szabni, hogy mit tegyünk” – nyilatkozta egyikük.
A román női tornasport körüli botrányok nem új keletűek: még jóval a diktátor bukása előtt, a hetvenes években hallani lehetett Nicu Ceausescu vehemens legyeskedéséről a világsztár Nadia Comaneci körül. A Románia büszkeségének nevezett tornászzseni (aki a világon elsőként kapott gyakorlatára tízes osztályzatot) alig tizenhat és fél éves volt, amikor a nála tíz évvel idősebb „herceg” udvarolni kezdett neki. Nadia anyja huszonöt év után beszélt először nyíltan erről, elmondva, hogy lányát elkápráztatta az a lehetőség, amelyet a diktátor fiával való kapcsolat jelentett egy szegény és a világtól hermetikusan elzárt országban. Az öt évig tartó románcról a román sikerek első kovácsa, a mesteredző Károlyi Béla így vall Félelem nélkül című könyvében: „Nicu az országos ifjúsági szervezet elnöke volt, és hallottam, nagyon sok pénzt költ arra, hogy fogadásokat adjon Bukarestben a tornászlányok részére. A lányok fiatalok voltak és vonzóak, Nicut pedig mindeki nagy nőcsábásznak tartotta.” Az edző nem nézte jó szemmel a kapcsolattal járó felelőtlen életmódot, és ez az állásába került: az első sikerek után nem edzhette tovább Nadiát. A lány meghízott és kudarcot kudarcra halmozott, ezért a magyar szakembert újra visszahívták a válogatott élére.
A nemzetközi viadalokon szerzett szakajtónyi éremmel elkényeztetett román szurkolótábornak a kilencvenes évek közepén kellett szembesülnie azzal, hogy a sikereket nem adták, nem adják ingyen. A női tornasport fellegvára, a dévai centrum azóta többször is az újságok címlapjára került. „Déván koncentrációs tábor működött” – nyilatkozta a szintén világbajnok Rodica Duncan, aki a hetvenes évek végén volt a világverő csapat tagja. Az ideális versenysúly érdekében állandóan éhezniük kellett a válogatott keret tagjainak, még vizet sem ihattak, és az edzők veréssel kényszerítették őket a szünet nélküli gyakorlásra. Az egykori tornász beszámolói szerint a csapat orvosai egy-egy injekcióval évekre megállították a lányok menstruációját, hogy az ne zavarja őket a felkészülésben és a versenyzésben. Táborozásaik idején pedig a titkosszolgálat akadályozta meg őket a szökésben, és tartotta távol a szülőket. A néha horrorisztikus elemeket sem nélkülöző beszámoló arra világított rá, hogy a siker érdekében a gyerekeket gyakorlatilag elszakították a szülőktől, mindent a későbbi – egyáltalán nem biztos – győzelemnek rendelve alá. A világversenyek tévéközvetítéseit végigmosolygó sztárokról kevesen tudták, hogy gyerekkorukat és boldogságukat adták cserébe a pár percnyi csillogásért.
A helyzet nem sokat változott a rendszerváltás után sem. A tornászokat nem fizetik megfelelően – a tizenkilenc esztendős Carmen Afilipoaie (aki Románia bajnoka ritmikus tornában) édesanyja nemrég a család katasztrofális anyagi helyzete miatt öngyilkos lett. Az athéni olimpiára készülő keretből vissza akart vonulni a világsztár Andreea Raducan, aki 2001-ben a genfi világbajnokságon három arany- és két bronzérmet nyert. Az alig tizenkilenc esztendős lány a sydneyi olimpián a csapatorvos áldozata lett: miután aranyérmet nyert egyéni összetettben, a doppingteszten tiltott szert találtak a szervezetében, ezért megfosztották elsőségétől. Annak ellenére, hogy bizonyítani tudták: a Nurofen tablettát megfázására adták az orvosok, annak nem volt hatása a sportoló teljesítményére.
Az idei esztendő valószínűleg a kabát újragombolásának éve lesz a román tornasportban. A különböző médiumok közönségfelmérései azt bizonyítják: a sportrajongók magánügynek tekintik a lányok vetkőzését, és kategorikusan elutasítják a szakminisztérium azon javaslatát, mely megfosztaná az egykori bajnokokat az életjáradéktól. Corina Ungureanu karácsonykor kórházakat látogatott, beteg gyerekeknek ajándékozva plüssmacikat, és akár ingyen is hajlandó edzősködni. Idén először (!) összehívták az olimpiai keret tornászainak családját a dévai edzőtáborba, hogy bemutassák nekik a felkészülés körülményeit, és beszéljenek a tervezett edzésekről. Hosszú távú szerződésben a szülők hozzájárulásukat adták a módszerekhez – a sztárgyártás folytatódhat.
Bombariadó Székesfehérváron: újabb részletek derültek ki