Szöuli párbeszéd a két Korea között

Magas rangú észak-koreai kormányküldöttség érkezett tegnap Peking érintésével Szöulba, hogy a Korea-közi kapcsolatok fejlesztéséről tárgyaljon. A négy napra tervezett találkozót – amellyel párhuzamosan a héten másik három Korea-közi megbeszélésre is sor kerül – Szöul arra szeretné felhasználni, hogy enyhítse az észak-koreai nukleáris program felújítása miatt Phenjan és Washington között kialakult válságot.

Hírösszefoglaló
2003. 01. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A napirend egyeztetése után érdemben ma kezdődő kormányszintű tárgyalásokon várhatóan áttekintik a folyamatban lévő közös beruházásokat, és újabb célokat tűznek ki. A felek tavaly egyebek mellett hozzáláttak a két országrészt összekötő vasúti és közúti kapcsolat helyreállításához és egy dél-koreai ipari park létrehozásához az évek óta gazdasági válságban lévő, kommunista vezetésű Észak-Koreában. Az észak-koreai küldöttséget Kim Rjong Szong, a phenjani kormány főtanácsadója, míg a dél-koreait Dzsong Szi Hjun egyesítési miniszter vezeti.
Kína cáfolta azt az amerikai állítást, amely szerint Peking támogatja, hogy Észak-Korea nukleáris programjának ügyét terjesszék az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé. Mint a kínai külügyminisztérium szóvivője tegnap közölte, kormányának változatlanul az az álláspontja, hogy a kérdés rendezésének legjobb módja az, ha Washington és Phenjan közvetlen tárgyalásokat folytat. A szóvivő ezzel reagált John Bolton leszerelési és nemzetközi biztonsági ügyekkel foglalkozó amerikai külügyi államtitkár előző napi kijelentésére, amelyet azután tett, hogy Pekingben tárgyalt a phenjani nukleáris program ügyéről kínai illetékesekkel.
Az orosz Külföldi Felderítő Szolgálat (SZVR) tegnap cáfolta a The New York Times értesüléseit, amelyek szerint az orosz titkosszolgálat együttműködött a CIA-vel az észak-koreai nukleáris program megfigyelésében. Az amerikai napilap arról számolt be hétfőn, hogy a megállapodás az 1990-es évek elején köttetett a CIA és az SZVR között. Ennek értelmében az oroszok megfigyelőeszközöket telepítettek phenjani nagykövetségükre, és a nukleáris programról megszerzett információkat átadták amerikai kollégáiknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.